Odlev kapitálu z Číny sa v apríli zväčšil, čo môže priniesť znehodnotenie meny. Jüan je neistý aj v dôsledku slabého výkonu domácej ekonomiky a v súvislosti s očakávaním, kedy americký Federálny rezervný systém pristúpi k znižovaniu úrokových sadzieb.
Bloomberg uvádza, že miestne firmy nakúpili v apríli od bánk najväčšie množstvo devíz od roku 2016, vývozcovia si podržali doláre a bežní obyvatelia zháňali cudzie meny na cesty do zahraničia. Relatívne nízka úroková sadzba v Číne v porovnaní s USA zvýhodňuje dolár.
„Očakávame, že vzhľadom na zvýšené tlaky na odlev kapitálu budú tvorcovia politiky udržiavať prísnu kontrolu s cieľom odvrátiť znehodnotenie“ prostredníctvom silného fixingu jüanu a riadenia zahraničnej likvidity, napísali ekonómovia a stratégovia Goldman Sachs Group.
Podľa údajov zverejnených Štátnou devízovou správou čínske banky v apríli predali svojim klientom devízy v objeme 36,7 miliardy dolárov, čo je najviac od decembra 2016. Investori minulý mesiac uprednostňovali devízové aktíva v rámci kapitálového účtu, čo je znakom ich optimistickejšieho postoja k cenným papierom, ktoré nie sú denominované v jüanoch. Pre jüan nebol priaznivý ani bežný účet.
„Vývozcovia majú väčšiu tendenciu držať zahraničnú menu vzhľadom na slabé očakávania hospodárskeho rastu Číny a pokračujúci odlev kapitálu,“ povedal Tan Wang, hlavný ekonóm hongkonskej Hang Seng Bank. Čínske banky previedli v mene klientov do zahraničia finančné prostriedky určené na priame investície v hodnote 29,5 miliardy dolárov, čo bol rekordný objem.