Len vo Volkswagene si vybojovali postupný rast platov až do novembra tohto roku na úroveň vyše štrnásť percent, vlani im narástol o takmer päť percent, v trnavskej automobilke PSA Groupe rástli vlani mzdy o šesť percent a v Kii o pevnú sumu 75 eur pre výrobných zamestnancov.
Takmer rok po štrajkoch je jasné, že si síce niektorí pracovníci mohli výraznejšie prilepšiť, ale nepotiahli platy tak, aby tie priemerné rástli podobne rýchlo ako mzdy v Maďarsku, Poľsku či Česku. A to aj napriek zvyšovaniu platov aj v iných sférach súkromného podnikania či určitému rastu miezd vo verejnom sektore, ktoré má na svedomí hlavne nedostatok kvalifikovaných pracovníkov. Napríklad aj obchodné reťazce dlhodobo lákajú na prácu predavača zvyšovaním platov.
Napriek tomu všetkému, podľa údajov, ktoré zhromaždil Miroslav Beblavý (Spolu – Občianska demokracia), kým v Maďarsku rástli platy o trinásť percent, v Česku o sedem a v Poľsku o šesť percent, u nás len o necelých päť percent.
Ako upozorňuje ekonóm Mesa10 Tomáš Meravý, najdôležitejším faktorom pri raste miezd je rast ekonomiky. „Napriek tvrdeniam politikov si musíme priznať, že rast slovenskej ekonomiky sa veľmi spomalil. V období rokov 2013 až 2017 naša ekonomika rástla najpomalšie z krajín V4. Obzvlášť markantný je rozdiel v posledných rokoch. V roku 2017 sme mali dokonca najnižší rast zo všetkých krajín strednej a východnej Európy,“ vysvetľuje T. Meravý.
Poľská ekonomika rástla vlani o 4,6 percenta. O niečo menej - 4,4 percenta - vzrástlo české hospodárstvo a maďarské o rovné štyri percentá. Naša ekonomika sa neprehupla ani cez tri a pol percenta.
Zdravší trh práce
Preto aj v súkromných firmách sú na tom lepšie zamestnanci v okolitých krajinách. Okrem rastu ekonomiky majú aj zdravší trh práce. Miera nezamestnanosti v Česku sa v závere vlaňajška pohybovala len na úrovni 2,3 percenta, zatiaľ čo u nás bola nezamestnanosť podľa dát Štatistického úradu SR na úrovni 7,7 percenta. Aj Maďarsko s 3,8-percentnou nezamestnanosťou a Poľsko so 4,5-percentnou nezamestnanosťou má nižšiu mieru ako my.
„Hlavným problémom slovenského trhu práce je
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?