Po mesiacoch odporu Berlín napokon v decembri prijal kontroverzný návrh na zavedenie cenového stropu na dovoz plynu do EÚ výmenou za núdzové opatrenia na podporu rozšírenia vlastnej elektrickej siete, zistil Euractiv.
Najväčšia ekonomika EÚ dlho odolávala navrhovanému stropu cien plynu v EÚ, ktorý s naliehaním presadila koalícia 15 európskych krajín. Nemecko, ktoré prišlo o dodávky lacného ruského plynu minulý rok po vojne na Ukrajine, sa obávalo, že návrh EÚ obmedzí schopnosť nemeckých spoločností nájsť alternatívne dodávky na svetovom trhu s plynom.
Berlín namiesto toho chcel, aby Európska únia financovala prieskum „nových plynových polí“ v zahraničí a urýchlila zavádzanie obnoviteľných energií. Keďže sa ukázalo, že financovanie nových projektov v oblasti zemného plynu nie je úspešné, kancelár Olaf Scholz nakoniec ustúpil tlaku na cenový strop plynu v EÚ.
Výmenou však dostal aj nejaké ústupky. Keď sa 27 ministrov energetiky bloku na decembrovej Rade pre energetiku dohodlo na cenovom strope, dali zelenú aj návrhu Európskej komisie na urýchlenie zavádzania obnoviteľných energií. A na žiadosť Nemecka boli energetické siete zahrnuté aj do revidovaných pravidiel EÚ pre núdzové povoľovanie.
Podľa článku 6 prijatého nariadenia môžu členské štáty EÚ „vyňať projekty obnoviteľnej energie, ako aj projekty skladovania energie a projekty elektrickej siete, ktoré sú potrebné na integráciu obnoviteľnej energie do elektrizačnej sústavy, z hodnotenia vplyvov na životné prostredie“.
Dôvod prítomnosti ministra
Podľa diplomatov EÚ bol dodatok pridaný „na poslednú chvíľu“ na žiadosť Nemecka a vložený do „pracovného dokumentu“, ktorý sa medzi ministrov dostal na decembrovom stretnutí. Keď sa Robert Habeck, nemecký minister hospodárstva a klímy, ujal slova počas verejnej diskusie na decembrovej Rade pre energetiku, netajil, že hlavným dôvodom jeho prítomnosti v Bruseli bol tento dokument.
„Všetko, čo ste povedali, znelo pekne a dobre,“ povedal Habeck českému ministrovi energetiky, ktorý schôdzi predsedal, „ale bolo mi povedané, že na rozhodnutie potrebujeme dokumentáciu, inak nerozhodujeme o ničom“.
„Takže, papier je na ceste,“ spýtal sa R. Habeck. „To je skvelé,“ dodal po tom, čo dostal potvrdenie od úradníkov v miestnosti.
Hovorca nemeckého ministerstva hospodárstva a klímy neskôr potvrdil, že rýchlejšie pravidlá povoľovania rozvodných sietí boli pre Berlín kľúčovou súčasťou dohody. Zahrnutie elektrických sietí do núdzového povoľovacieho nariadenia EÚ „zabezpečí“, že rozšírenie siete prebehne podľa plánu, povedal hovorca na otázku o dohode na poslednú chvíľu.
Ako posilniť sieť
Nemecko sa dlho snažilo posilniť svoju elektrickú sieť, najmä na juhu krajiny, kde odpor farmárov a miestnych združení zabránil inštalácii nadzemných elektrických vedení. V roku 2023 má nadobudnúť účinnosť nový zákon o rozšírení siete, ktorý sa má pokúsiť posilniť kľúčové severojužné elektrické prepojenie, ktoré má priviesť nemeckú pobrežnú veternú energiu na energeticky náročný juh.
Obchádzanie posudzovania vplyvov na životné prostredie by mohlo veci značne urýchliť, povedala Layla Sawyerová, generálna tajomníčka Current Europe, obchodného združenia zgrupujúceho spoločnosti zapojené do dodávok technológií energetických rozvodných sietí.
Rozhodnutie v konečnom dôsledku padne na krajiny EÚ, ktoré sa „môžu“ rozhodnúť pre rozšírenie siete ako súčasť svojich cieľov v oblasti obnoviteľnej energie. Na urýchlenie udeľovania povolení musí byť oblasť najprv označená ako „vyhradená oblasť obnoviteľných zdrojov alebo sieťová oblasť pre súvisiacu sieťovú infraštruktúru, ktorá je potrebná na integráciu obnoviteľnej energie do elektrizačnej sústavy,“ zdôraznila s odvolaním sa na článok 6 prijatého nariadenia.
V prípadoch, keď dochádza k vplyvu na vybrané druhy vtákov alebo zvierat, budú musieť vnútroštátne orgány zabezpečiť, aby prevádzkovateľ siete „platil peňažnú kompenzáciu za programy na ochranu druhov s cieľom zabezpečiť alebo zlepšiť stav ochrany dotknutých druhov,“ dodáva nariadenie.
Ekologické skupiny však tvrdia, že kľúčom k rýchlej solárnej a veternej expanzii je lepšie územné plánovanie a väčšia administratívna kapacita v povoľovacích orgánoch, nie rušenie zákonov na ochranu životného prostredia.
Zdá sa, že L. Sawyerová súhlasí s tým, že „bude potrebné oveľa viac na vytvorenie požadovanej kapacity siete“ a splnenie cieľov EÚ v oblasti obnoviteľnej energie. A „treba to urobiť veľmi rýchlo“, aby sa podarilo čo najrýchlejšie vzdať sa ruských fosílnych palív, povedala.