Nobelovu cenu za mier, udelenú v roku 1993 poslednému juhoafrickému politikovi apartheidu Frederikovi Willemovi de Klerkovi, ukradli pred šiestimi mesiacmi z jeho domu v Kapskom Meste, oznámila v stredu jeho nadácia.

Prerod k demokracii

De Klerk získal dané ocenenie spolu s dlhoročným bojovníkom proti apartheidu Nelsonom Mandelom, a to za svoju úlohu pri prerode Juhoafrickej republiky (JAR) smerom k demokracii.

Predmetná medaila z 18-karátového zlata bola ukradnutá z politikovho domu pri vlámaní v apríli. ,,Môžem potvrdiť, že Nobelova cena za mier, ktorá patrila de Klerkovi, bola začiatkom tohto roka ukradnutá z jeho domu," povedala pre AFP manažérka jeho nadácie Brenda Steynová.

Tento bývalý prezident JAR zomrel vlani v novembri vo veku 85 rokov po tom, ako mu diagnostikovali rakovinu.De Klerk a Mandela boli v Osle spoločne ocenení ,,za prácu na mierovom ukončení režimu apartheidu a za položenie základov novej demokratickej Juhoafrickej republiky".

Prvý černošský prezident

De Klerk viedol prechod JAR od vlády belošskej menšiny k prvým multirasovým voľbám v roku 1994 po Mandelovom prepustení z väzenia v roku 1990, vysvetľuje AFP.

Mandela sa stal prvým černošským prezidentom JAR po tom, ako jeho strana Africký národný kongres (ANC) zvíťazila v prvých demokratických voľbách v tejto krajine.

Ďalšie dôležité správy

WA 23 Štokholm - Zľava hore Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond a Philip H. Dybvig, ktorí získali Nobelovu cenu za ekonómiu za výskum týkajúci sa úlohy bánk v ekonómii, predovšetkým počas finančných kríz v Štokholme v pondelok 10. septembra 2022. Ukázali, prečo je pre ekonomiku dôležité zabrániť kolapsu bánk. FOTO TASR/AP



From left, Tore Ellingsen, Hans Ellegren and John Hassler members of the Royal Swedish Academy of Sciences announce the Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memor
Neprehliadnite

Banky môžu spôsobovať aj tlmiť krízy. Trojica ekonómov ukázala ako, získala Nobelovu cenu