Až osem miliónov pracovných miest v rôznych odvetviach v Rusku môže byť ohrozených kvôli odchodu zahraničných firiem. S odvolaním sa na štúdiu moskovského Centra strategických štúdií to dnes napísal ruský podnikateľský list RBK. Prezident Vladimir Putin si na utorkovej porade o ekonomických otázkach pochvaľoval, že nezamestnanosť v Rusku podľa neho klesla na historické minimum.
Zahraničný biznis v ruskej ekonomike priamo vytvára dva milióny pracovných miest a ďalších štyri až šesť miliónov ruských občanov je s ním spojených nepriamo, uvádza sa v analýze strediska. To sa označuje za neziskovú organizáciu, no medzi jeho zriaďovateľmi je ministerstvo hospodárskeho rozvoja.
V Rusku pôsobí asi 35-tisíc zahraničných firiem
V spoločnostiach, ktoré po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu už na ruskom trhu pozastavili činnosť alebo z Ruska úplne odišli, pracuje 350-tisíc ľudí, spočítali experti Centra strategických štúdií. Najviac tento krok postihol potravinársky a chemický priemysel a tiež automobilky, z regiónov Kalužskú a Novgorodskú oblasť.
V Rusku pôsobí viac ako 5000 zahraničných spoločností, ďalších 30-tisíc na ruský trh vyváža. Spolu podľa Centra strategických štúdií môžu poskytovať obživu až ôsmim miliónom obyvateľov Ruska. Asi 90 percent firiem pochádza z takzvaných znepriatelených krajín, ako Rusko označuje štáty, ktoré proti Rusku zaviedli sankcie. Na vypuknutie vojny ale zareagovali rôzne: viac ako polovica firiem žiadne obmedzenia neprijala a pokračuje v obvyklých obchodných aktivitách.
Ovplynené najmä automobilky a maloobchod
Z 600 najväčších firiem, ktoré Centrum strategických štúdií analyzovalo, sa 46 percent rozhodlo obmedziť svoje pôsobenie v Rusku čiastočne a 21 percent ich zastavilo úplne. Pauza pritom nie vždy súvisela s želaním firiem obmedziť na minimum prípadné poškodenie povesti kvôli podnikaniu v Rusku, v značnej miere súvisela s objektívnymi dôvodmi, napríklad kvôli zákazu dovozu tovaru kvôli sankciám, ťažkostiam s prevodmi peňazí, výkyvom kurzu rubľa, výpadkom dodávok či pre nedostatok surovín a súčiastok.
Pre pozastavenie činnosti zahraničných spoločností, v ktorých je zamestnaných na 350-tisíc ľudí, sa na nútenej dovolenke či neplatenom voľne ocitlo už 120 až 150-tisíc ľudí, odhaduje Centrum strategických štúdií. Ide hlavne o pracovníkov automobiliek a maloobchodu.
„Nútená prestávka" na konci mája podľa údajov z aparátu vicepremiérky Taťjany Golikovovej zasiahla 131-tisíc pracovníkov ako v ruských, tak v zahraničných firmách. Centrum strategických štúdií nastávajúcu situáciu vysvetľuje tým, že mnoho firiem síce ohlásilo, že pozastavuje činnosť, ale fakticky v nej pokračovali.
Stratégia odchodu z ruského trhu
Rozhodnutie definitívne odísť z Ruska zatiaľ prijalo asi 90 zahraničných firiem, hlavne z oblasti informačných technológií, finančných služieb a potravinárskeho priemyslu. Kvôli tomu je priamo ohrozených 35 až 40-tisíc pracovných miest, uvádza Centrum strategických štúdií. Predpokladá, že väčšina zahraničných firiem sa pokúsi odísť z Ruska tak, že tamojší biznis predá. Nedávno bolo oznámených asi 60 takýchto transakcií, napríklad predaj ruského podnikania americkej siete rýchleho stravovania McDonald’s obchodnému partnerovi.
Časť spoločností, ktoré v Rusku zostávajú, podľa Centra strategických štúdií nepochybne bude optimalizovať personálny stav, niektoré firmy pozastavia ďalšie investície do ruskej ekonomiky a do novej výroby, čo môže perspektívne tiež hroziť stratou pracovných miest.
Ruské ministerstvo práce začiatkom júna hlásilo stabilnú situáciu na trhu práce, avšak minister Anton Koťakov vyhlásil, že „perspektívy závisia od rozhodnutí jednotlivých spoločností, vrátane tých so zahraničnou účasťou". V apríli miera nezamestnanosti podľa štatistikov klesla na doterajšie minimum štyroch percent.