Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský upozorňuje poistencov, aby pred odchodom za prácou do zahraničia informovali zdravotnú poisťovňu. Poukázal na prípady, keď poistenci odišli zo Slovenska za prácou do zahraničia, kde boli aj počas trvania zamestnania poistení, čím im zaniklo zdravotné poistenie v Slovenskej republike. Zdravotnú poisťovňu však o tom, že sú zamestnaní a poistení v zahraničí, neinformovali, preto za nich ich ošetrujúcim lekárom platila tzv. kapitačné poplatky. Informoval o tom hovorca Verejného ochrancu práv Branislav Gigac.
Verejný ochranca práv priblížil, že vo viacerých prípadoch sa poisťovňa obrátila aj na súd a jej nárok bol následne vymáhaný v exekučnom konaní (napríklad zrážkami z dôchodku).
Upozornil, že poisťovňa má právo uplatniť svoj nárok na úhradu nákladov za poskytnutú zdravotnú starostlivosť voči poistencovi po zániku verejného zdravotného poistenia, ak si poistenec nesplnil povinnosť oznámiť zdravotnej poisťovni skutočnosti rozhodujúce pre zánik verejného zdravotného poistenia. Poistenec je povinný tak urobiť najneskôr do ôsmich dní.
„Preto chcem poistencov, ktorí sa chystajú odísť za prácou do zahraničia, upozorniť, aby nezanedbali svoju oznamovaciu povinnosť a včas informovali zdravotnú poisťovňu o tom, že sú poistení v inom štáte. Zároveň odporúčam, aby si uchovali doklad potvrdzujúci splnenie tejto povinnosti,“ uviedol Verejný ochranca práv.
Kapitáciou sa rozumie paušálna mesačná platba za poskytovanie zdravotnej starostlivosti poistencovi, s ktorým má poskytovateľ uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti, ktorá sa uhrádza poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti bez ohľadu na skutočnosť, či pacient poskytovateľa zdravotnej starostlivosti navštevuje alebo nie.