Rusko v minulosti zabezpečovalo približne 30 percent spotreby potrubného plynu v EÚ a Británii. Tento vývoz v súčasnosti klesol o 75 percent.
Ak Moskva plyn úplne zastaví, dôjde na slová kremeľských propagandistov a Európania v zime umrznú? Takmer určite nie.
Naopak, vyzerá to tak, že Európania majú oveľa väčšiu kapacitu vzniknutú situáciu zvládnuť, ako si rozsievači strachu mysleli. Veľká časť európskeho dopytu po plyne pochádza z vykurovania.
Stačí menej kúriť
Ak by túto zimu Európania stiahli kúrenie vo svojich domovoch v priemere o tri stupne Celzia – na 19 stupňov – veľmi by to pomohlo. Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) vo svojej marcovej správe odhadla, že zníženie hodnoty nastavenia termostatu o jeden stupeň Celzia z 22 stupňov by v zimných mesiacoch znamenalo v rámci EÚ a Británie úsporu desať miliárd kubických metrov plynu.
Aj Slovensko
Pozrime sa však na vplyv zníženia o tri stupne Celzia, pričom si pomôžeme skupinou deviatich európskych krajín, ktoré disponujú najpodrobnejšími údajmi, teda Nemeckom, Britániou, Francúzskom, Talianskom, Belgickom, Holandskom, Rakúskom, Českou republikou a Slovenskom.
V roku 2021 skupina EÚ+ predstavovala 69 percent dopytu EÚ a Spojeného kráľovstva po plyne. Rastúci dovoz skvapalneného zemného plynu a prechod priemyslu na používanie väčšieho množstva ropy by skresali veľkú časť deficitu na rok 2023 spôsobeného stratou ruského dovozu.
Zníženie na priemer 19 stupňov Celzia by pre týchto deväť krajín vyriešilo dve tretiny zostávajúceho deficitu. A ak by to bolo sprevádzané päťpercentným znížením spotreby energie – čo by sa dalo dosiahnuť jej vypnutím v nepoužívaných miestnostiach a budovách – deficit by úplne zmizol.
Aké nepríjemné by bolo zníženie vnútornej teploty o tri stupne Celzia? Išlo by len o zníženie zo súčasných priemerných teplôt 22 stupňov na úrovne, ktoré sme už v relatívne nedávnej minulosti zažili.
Kúrilo sa aj menej
Zo štúdie z roku 1982 vyplýva, že priemerná teplota vnútorných priestorov v Británii bola v roku 1978 približne 16 stupňov Celzia. Štúdia britského ministerstva životného prostredia z roku 1996 hovorí, že vnútorné teploty sa v zime pohybovali okolo 18 stupňov. Preto 19 stupňov nie je až taká vysoká cena, ktorú by sme vzhľadom na správanie Ruska na medzinárodnej scéne mali zaplatiť.
Okrem toho by nám táto nepríjemnosť mohla strpčovať život len pár rokov, keďže do Európy prichádza čoraz viac dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG), a zároveň sa na kontinente zvyšuje produkcia solárnej a veternej energie.
Viac LNG
Očakáva sa, že dovoz zemného plynu do skupiny EÚ+ z Ruska prostredníctvom plynovodov klesne zo 103 miliárd kubických metrov v roku 2021 na 42 miliárd kubíkov v roku 2022, čo je pokles o 61 miliárd kubických metrov.
Dá sa však predpokladať, že od októbra 2022 tieto dodávky klesnú na nulu. Tento výpadok bude čiastočne možné kompenzovať dovozom LNG od iných dodávateľov.
Ten vzrástol oveľa prudšie, ako IEA a iní analytici ešte pred niekoľkými mesiacmi považovali za možné. V roku 2022 sa očakáva, že EÚ+ dovezie o 41 miliárd kubických metrov viac LNG z iných zdrojov ako v roku 2021, čo pokryje 67 percent očakávaného poklesu ruského dovozu.