Nedostatok medi, ktorá je kľúčová pre ekologické technológie, vytvára tlak na koncových užívateľov, vrátane automobiliek a výrobcov káblov. Geologické prieskumy a otváranie nových baní narážajú na stále väčší odpor zo strany miestnych komunít a environmentálnych aktivistov. 

Súčasne, geopolitické napätie a neistota ohrozujú stabilitu dodávateľských reťazcov. Zmarené akvizície ťažobných spoločností a rekordné ceny sú pritom len špičkou ľadovca, ktorá odhaľuje zraniteľnosť globálnych dodávok medi. 

Prehnané obavy

Bank of America predpovedá, že globálne zavádzanie obnoviteľných zdrojov, výdavky na infraštruktúru sietí a prechod na elektrické vozidlá zdvojnásobia ročný rast dopytu po medi do roku 2030. 

Experti na energetiku a komodity sa domnievajú, že jedným z možných riešení tohto problému by mohla byť väčšia konsolidácia ťažobného odvetvia a užšia spolupráca medzi spoločnosťami, najmä pri veľkých projektoch, podobne ako v ropnom sektore. 

Vertikálna integrácia, ako ju praktizuje výrobca káblov Nexans, by umožnila spoločnostiam lepšie kontrolovať náklady a zabezpečiť si dostatočné dodávky medi, čím by sa znížila ich závislosť od krátkodobých výkyvov trhu. 

Nie všetci súhlasia s katastrofickými prognózami o nedostatku tejto komodity. Slabý dopyt zo strany Číny spôsobil pokles ceny medi o viac ako 15 percent z jej maximálnych hodnôt na úroveň deväťtisíc dolárov za tonu.  

„Už pred dekádou sa predpokladalo, že výpadky v zásobovaní nastanú v roku 2023, ale nestalo sa tak. Meď nie je ťažké zaobstarať, problémom sú chýbajúce inovácie v sektore,” tvrdí vedúci nákupu v dánskom výrobcovi káblov NKT Jimmy Hermansson. 

„Ak ceny zostanú vysoké, pravdepodobne dôjde k substitúcii. Napríklad Čína už roky nahrádza meď v diaľkových rozvodoch elektrickej energie hliníkom,” dopĺňa výkonný riaditeľ amerického výrobcu hliníka Alcoa William Oplinger. 

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Investícia do medi dáva logiku. No lepšie je kupovať, keď optimizmus opadne