Oči Západu budú obrátené na Východ

Žiadne veľké výročie, žiadne medzinárodné ocenenie pre väznených aktivistov. Čínu čaká relatívne pokojný rok, navyše jej bude vládnuť zajac, symbolizujúci nesmrteľnosť a vyznačujúci sa uhladeným, rezervovaným aj pohotovým konaním. Presne v tomto duchu sa dá očakávať aj vývoj v najľudnatejšej krajine sveta a jej zahraničnej politike.


Naďalej ťahúň


Čína zostane hlavným ťahúňom svetovej ekonomiky a oči Západu budú obrátené stále na Východ. Rast čínskej ekonomiky sa síce spomalí a nebude už dvojciferný ako doteraz, napriek tomu podľa odhadov dosiahne zhruba 8,9 percenta. Komunistická strana Číny v tejto súvislosti sama uvádza, že na udržanie sociálnej stability potrebuje zachovať rast HDP minimálne na úrovni osem percent. Vláda v Pekingu tiež hodlá udržať rast spotrebiteľských cien a neočakáva zvýšenie inflácie o viac než 3,1 percenta. Znížia sa však obchodné prebytky ČĽR voči Spojeným štátom aj Európskej únii, a to na 174 miliárd dolárov, pričom ešte vlani dosahovali takmer 296 miliárd dolárov. 


V roku 2011 Čína začne plniť v poradí už dvanásty päťročný plán, počas ktorého chce investovať štyri bilióny jüanov, teda približne 421 miliárd eur. Finančné prostriedky sú určené na podporu deviatich kľúčových odvetví vrátane informačných technológií, nových zdrojov energie, biológie či ochrany prírody. Vedenie krajiny prikladá dôležitosť aj rozvoju centrálnych a západných oblastí krajiny, ktoré zaostávajú za bohatším východom.


Rast vojenskej sily


Oči Západu budú obrátené na Východ

Vzťahy s Európskou úniou sa vrátia do zabehnutých koľají, búrka vyvolaná udelením Nobelovej ceny mieru väznenému Liou Siao-poovi pominie a tak ako v minulosti, prevážia obchodné záujmy. Čína navyše čoraz silnejšie klope na európsku bránu, kde sa snaží využiť situáciu potápajúcich sa ekonomík Grécka, Islandu alebo Írska a po Afrike či Latinskej Amerike sa chystá dobyť európske trhy. Nákup vládnych dlhopisov, napríklad Grécka, to len potvrdzuje. A krajiny dvadsaťsedmičky si začínajú uvedomovať, že takáto „pomoc“ nebude zadarmo.


Pragmatický prístup k ČĽR zvíťazí aj v Spojených štátoch, kde sa bude administratíva Baracka Obamu snažiť o získanie klesajúcej popularity, čo bez hospodárskeho rozvoja USA nepôjde. Nemožno preto čakať ani žiadnu cenovú vojnu s Čínou pre podhodnotený jüan.


Biely dom však na druhej strane neskrýva obavy z rastúcej vojenskej sily ČĽR. Nové takzvané neviditeľné ponorky aj rakety schopné zasiahnuť a zničiť americké lietadlové lode na vzdialenosť dvetisíc kilometrov posilnia postavenie čínskej armády v celom ázijsko-pacifickom regióne. Teda nielen vo Východočínskom a Juhočínskom mori, kde si Peking robí nárok na rad sporných ostrovov.


Aj stovky čínskych rakiet zostanú namierené na Taiwan, ktorý je komunistické vedenie krajiny rozhodnuté znova pripojiť aj za cenu násilného obsadenia ostrova. Obavy v tejto súvislosti vyvolávajú prezidentské voľby na Taiwane, naplánované na rok 2012, a možný návrat stúpencov nezávislosti k moci, čo Peking nechce a nemôže pripustiť. Súčasný prezident a generálny tajomník KS Číny Chu Ťin-tchao rozhodne nemieni svojmu nástupcovi, ktorým sa pravdepodobne stane súčasný viceprezident a podpredseda ústrednej vojenskej komisie Si Ťin-pching, odovzdať moc v situácii, keď by sa mierové pripojenie Taiwanu, naopak, vzdialilo.


Čínske zbrojenie však vyvoláva nervozitu aj v ďalších krajinách. Okrem Japonska, Južnej Kórey či Vietnamu aj v Indii. Základne stíhačiek aj jadrových striel v Tibete a zvýšený záujem čínskeho námorníctva o Indický oceán sú toho dôkazom. A tento trend bude v roku 2011 pokračovať, navyše keď svetlo sveta má uzrieť aj historicky prvá čínska lietadlová loď.


Aj do kozmu


Budúci rok bude pre Čínu znamenať aj prekonávanie ďalších svetových rekordov, množstvom predaných automobilov počnúc a podaných patentov končiac. Už na konci roku 2011 sa tiež pravdepodobne stane druhým najväčším trhom realít na svete a prekoná tak Veľkú Britániu a Japonsko.


Čína jednoducho zamieri k hviezdam, pomyselným aj skutočným. Rok 2011 sa ponesie v znamení pokračujúceho dobývania kozmu a z tohto pohľadu má byť vyvrcholením výstavba Nebeského paláca. Tchien-kung 1, základný kameň čínskej vesmírnej stanice vážiaci osem a pol tony, pojme až trojčlennú dočasnú posádku a bude slúžiť na prepojenie s pilotovanými raketami Šen-čou. Podľa astronóma Wang S’-čchaoa sa potom nad Čínou už na budúci rok objaví skutočne aj UFO.


Autor je spravodajca Českého rozhlasu v Číne.

Foto - Profimedia.cz

Článok vyšiel v ročenke Slovensko a svet v roku 2011, ktorá vyšla ako príloha TRENDU č. 47.