Pozostalí prejavujú vyšší záujem o kremácie, keďže pôdy na pochovávanie do zeme je nedostatok a preto sa takýto pohreb predražuje. Zvýšeným počtom kremácii sa ale zvyšujú aj emisie ortuti, ktorá je okrem iného súčasťou zubných plomb. Podľa údajov, ktoré zhromaždili americkí bádatelia, sa pri štandardnej kremácii uvoľnia dva až štyri gramy tohto kovu, ktorý je od určitého množstva pre človeka jedovatý.

Ortuť, ktorá sa uvoľní pri spaľovaní tiel, sa potom z ovzdušia spolu s dažďom vracia späť na zemský povrch. Objaviť sa potom môže napríklad v rybom mäse, ktorého konzumácia počas tehotenstva môže poškodiť plod.

Podľa organizácie European Environment Bureau (EEB), ktorá koordinuje činnosť mimovládnych organizácií v debate o čistote ovzdušia, by nové európske regule o spaľovaní odpadov mali zahŕňať aj krematória. Jednou z možností je odstrániť pred kremáciou zuby z tiel zosnulých, tvrdia aktivisti. Priznávajú ale, že s týmto postupom môžu byť spojené etické problémy.

Z 28 štátov Európskej únie zaviedlo obmedzenia na emisie ortuti zatiaľ iba Nemecko. Najväčší zdroj znečistenia ortuťou - veľké uhoľné elektrárne - už v Únii podlieha regulácii. Vo Švédsku a Dánsku je používanie ortuti v zubných plombách zakázané.

Návrh nových pravidiel Únie o čistote ovzdušia je dva roky starý a počíta sa v ňom so stanovením takzvaných národných stropov pre látky znečisťujúce prostredie a emisie zo stredne veľkých spaľovacích zariadení, čo by teoreticky mohlo zahŕňať aj krematóriá.