Problematika ochrany vonkajších hraníc je na európskej úrovni stále aktuálnou. Štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Tomáš Oparty sa zúčastnil na druhej Európskej konferencii pre riadenie hraníc v Aténach, ktorá nadväzuje na prvú konferenciu, ktorá sa konala minulý rok vo Vilniuse.
Účastníci konferencie si v úvode uctili minútou ticha prvé výročie začiatku vojny na Ukrajine. Zhodli sa na pokračovaní v podpore ukrajinského ľudu, ktorý uteká pred brutálnou agresiou Ruskej federácie.
Boj proti nelegálnej migrácii
Hlavným cieľom tohtoročnej konferencie bolo skúmanie a hľadanie možností a nástrojov - ako zintenzívniť úsilie v boji proti politickému zneužívaniu migrácie, ako účinne zabezpečiť ochranu vonkajšej hranice či ako riešiť masové migračné toky. Zamerali sa na zvyšovanie návratov a na zlepšenie spolupráce s tretími krajinami a ocenili práce na postupnom prijímaní nového Paktu o migrácií a azyle.
Slovensko si za posledný rok prešlo neľahkými skúškami v súvislosti s problematikou migrácie. Na jednej strane to bol bezprecedentný tlak vlny odídencov z Ukrajiny, ktorý predstavoval viac ako 1,2 milióna ľudí, ktorí vstúpili na územie Slovenskej republiky a viac ako 109-tisíc z nich požiadalo na Slovensku o štatút dočasného útočiska. Na strane druhej to bola tranzitná sekundárna migrácia zo západobalkánskej trasy, ktorá predstavovala pre Slovensko medziročný nárast o 800 percent oproti roku 2021.
Ochrana vonkajšej schengenskej hranice
„V súvislosti s problematikou nelegálnej migrácie je dôležité a kľúčové chrániť vonkajšiu schengenskú hranicu. Som rád, že postoj, ktorý SR od počiatku vypuknutia migračnej krízy dlhodobo a konzistentne zastávala, bol dnes opätovne potvrdený ako jediný správny aj ostatnými členskými štátmi. Zavádzanie vnútorných kontrol nie je a nemôže byť našim spoločným európskym riešením. Posilnením kontrol na vonkajšej hranici prispejeme k ďalšiemu zvýšeniu bezpečnosti v Európe. Rovnako musíme venovať veľkú pozornosť harmonizácii vízovej politiky krajín západného Balkánu s vízovou politikou Európskej únie. Ďalším dôležitým opatrením je, aby sme plne využívali ustanovenia návratovej smernice a existujúce readmisné dohody Európskej únie s tretími krajinami a využívali kapacity Frontexu pre ochranu spoločných hraníc,“ povedal štátny tajomník MV SR Tomáš Oparty.
Slovensko podporuje využívanie európskych zdrojov na financovanie krajín na vonkajších hraniciach EÚ, ako aj krajín významne zasiahnutých sekundárnou nelegálnou migráciou, nakoľko pri riešení nelegálnej migrácie vznikajú členským štátom nemalé finančné náklady.
Zástupcovia rezortov vnútra vyzývajú Európsku komisiu, aby vyčlenila náležitú finančnú podporu členským štátom s vonkajšou schengenskou na infraštruktúru ochrany hraníc.