Vyslanie českých vojakov do mnohonárodnej jednotky NATO na Slovensko je signálom dobrých vzťahov i spojenectva medzi Českou republikou a Slovenskom, povedal slovenský minister obrany Jaroslav Naď po schôdzke s českou kolegyňou Janou Černochovou. Černochová uvítala, že Česko môže spomínanému bojovému zoskupeniu veliť. Obe krajiny podľa ministrov chcú spoločný postup pri vyzbrojovaní.
Bojová skupina na Slovensku
Slovenský parlament schválil návrh, aby v krajine v rámci posilnenia východného krídla NATO pôsobilo najviac 2 100 vojakov z celkovo šiestich krajín. V prvej fáze nebude podľa skorších informácií spomínaný kontingent úplne naplnený. Plány vytvoriť bojovú skupinu na Slovensku urýchlila ruská invázia na Ukrajinu.
„Predpokladám, že prví vojaci prídu v horizonte niekoľkých málo týždňov," povedal Naď. Podľa neho by bolo vhodné, aby zástupcovia veliacej krajiny v mnohonárodnej jednotke NATO boli na mieste predtým, než dorazia ďalší vojaci.
Podľa Černochovej obe krajiny ešte upresnia detaily o pôsobení českých vojakov v bojovom zoskupení. Český mandát počíta s vyslaním až 650 vojakov na Slovensko, podľa Černochovej by to mohol byť tankový prápor, ďalej výsadkári a čata bezpilotných prostriedkov.
Spolupráca pri nákupe techniky
Obaja ministri sa zhodli, že chcú spolupracovať pri nákupoch techniky pre armádu alebo spoločne vstupovať do tendrov, ktoré vyhlásia iné krajiny. V minulosti Slovensko neuspelo s ponukou húfnic pre českú armádu, v slovenskom tendri na nákup kolesových obrnených vozidiel zase slovenské ministerstvo obrany ako najlepšie vyhodnotilo ponuku Fínska, Česko skončilo na druhom mieste.
Černochová ocenila, že Slovensko už vynakladá na obranu dve percentá výkonu ekonomiky. Uviedla, že česká vláda má dosiahnutie tohto cieľa naplánované do roku 2025, podľa ministerky súčasnej situácie ale ukazuje, že s prezbrojením armády nemožno otáľať. Černochová sa tiež vyslovila za zvýšenie počtu príslušníkov armády a aktívnych záloh.