Svetový oceliarsky sektor bude možno musieť v najbližších rokoch odpísať majetok až za 70 miliárd dolárov, pretože stále stavia nové vysoké pece na uhlie. Tie ale čoskoro zastarali, pretože svet sa snaží znižovať emisie oxidu uhličitého. Vyplýva to zo správy ktorú zverejnil americký ekonomický inštitút Global Energy Monitor (GEM).

Vo výstavbe sú teraz vysoké pece na výrobu ocele s kapacitou 50 miliónov ton. Najviac v Číne, ktorá je najväčším producentom ocele. „Výstavba nových vysokých pecí na uhlie je zlou správou pre výrobcov ocele a zlú stávkou pre planétu," povedala riaditeľka uhoľného programu GEM Christine Shearerová.

Vysoké pece na uhlie začnú byť nežiaduce a teda nevyužívané, čo by podľa správy mohlo spôsobiť, že firmám vzniknú nevyužité aktíva za 47 miliárd až 70 miliárd dolárov. Na základe prognóz Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) a ďalších skupín by vysoké pece na uhlie mohli vyhasnúť do obdobia rokov 2030 až 2040. Ak sa uplatní agresívnejšie obmedzenie emisií, mohlo by to byť ešte skôr.

ocel
Neprehliadnite

Kto sfúkne z košickej ocele uhoľný prach. Scenárov budúcnosti U.S. Steelu je viacero

Podľa IEA musia emisie oxidu uhličitého v odvetví železa a ocele klesnúť do roku 2050 v porovnaní s rokom 2019 o viac ako 50 percent, aby sa podarilo splniť ciele parížskej dohody a zmenách klímy. Nové závody však teraz vznikajú aj napriek tomu, že v celosvetovom meradle existuje vysoká nadmerná kapacita produkcie. V roku 2019 bola kapacita vyššia ako skutočná výroba o 25 percent, uviedla GEM.

Väčšina svetových oceliarní uznáva, že bude musieť znížiť emisie uhlíka. Toto odvetvie sa na celkových emisiách skleníkových plynov podieľa zhruba siedmimi percentami. Firmy aj štáty prijali záväzky k prechodu na nulové alebo nízke emisie, ktoré pokrývajú viac ako tri štvrtiny súčasnej globálnej kapacity výroby ocele. Oceliarne sa tiež snažia rozšíriť používanie elektrických oblúkových pecí a vyvíjajú vodíkové technológie a technológie pre zachytenie uhlíka, napísala agentúra Reuters.