Oceliarne naďalej vykazujú rastové krivky. Nervozita investorov, dlhová kríza eurozóny ani nerovný vývoj vo vyspelých ekonomikách rekordné výkony z posledných dvoch rokoch neohrozujú.

Cyklická brandža hutníkov, ako jeden z ukazovateľov vývoja priemyselnej aktivity svetovej ekonomiky, nejaví známky spomaľovania. Odvetviu pomáha rastúci dopyt po oceli v Ázii spolu s rekordnou produkciou automobilov. Ukázali to aj výsledky posledných deviatich mesiacov, keď produkcia ocele podľa Svetového združenia pre oceľ (WSA) medziročne zosilnela o viac ako osem percent na rekordných 1,134 miliardy ton. V septembri sa tempo rastu ešte zrýchlilo o bezmála desatinu na približne 124 miliónov ton.

Čína, ktorá je hlavným hráčom v brandži, nenapĺňa varovné signály analytikov zo spomalenia rastu. Produkcia ocele v krajine od začiatku roka stúpla o viac ako desatinu na 526 miliónov ton. Čína v súčasnosti generuje viac ako 46 percent celkovej produkcie ocele. V septembri jej výstup zosilnel o 16,5 percenta. Rástla o vyše dve tretiny rýchlejšie ako bol priemer vo svete.

Využívanie kapacít hutníkov vo svete sa darí držať na viac ako 79 percentách. Dobré čísla vykázali okrem ázijských aj brazílske, nemecké, talianske a americké oceliarne, ktorým biznis väčšinou silnie. Potvrdzujú to aj tohtoročné výsledky firiem ako kórejské Posco, americký Nucor či nadnárodný líder ArcelorMittal.

Slovenskí hutníci, naopak, ako jedni z mála v Európe hlásia pokračujúci útlm. Za deväť mesiacov ich produkcia klesla o šesť percent na 3,26 milióna ton, čo predstavuje najväčší pokles na starom kontinente. V septembri produkcia ocele na Slovensku medziročne klesla o bezmála pätinu.

Ťahúňom vo svete je ázijská spotreba po oceli, kde okrem automobilového a strojárskeho priemyslu rastie aj dopyt po stavebnej oceli a objednávky bielej techniky. Čína, ako najväčší producent automobilov a ocele na svete, má v tomto roku vyrobiť viac ako 19 miliónov vozidiel a prvýkrát atakovať hranicu 650 miliónov ton vyrobenej ocele. To bude viac ako vyprodukuje sedmička ďalších najvýznamnejších hráčov s oceľou na čele s Európskou úniou. Krajiny EÚ stratili primát lídra v roku 2003, keď Čína prvýkrát vyrobila viac ako 200 miliónov ton ocele.

Podľa odhadu WSA produkcia ocele v tomto roku stúpne na 1,4 miliardy ton. V budúcom roku má tempo rastu výroby zoslabnúť podľa analytikov z brandže na necelých päť percent, v prepočte 1,47 miliardy ton. Výkonný riaditeľ americkej firmy Steel Development John Correnti tvrdí, že keď opadne súčasná nervozita na trhoch, dopyt po oceli porastie ešte rýchlejšie a bude ako pretrhnutá priehrada. Motorom rastu zostanú ázijské ekonomiky s priemerným rastom HDP sedem percent. V Európskej únii produkcia ocele zosilnie o viac ako dve percentá ale aj na konci roka 2012 má byť s objemom 159 miliónov ton o približne pätinu pod vrcholom z roku 2007.

Oceliari pokračujú v rekordných výkonoch

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com