Celosvetový dopyt po oceli bude pokračovať v raste aj budúci rok. Podľa odhadov Svetového združenia pre oceľ (WSA) v budúcom roku stúpne globálny dopyt po oceli na rekordných 1,34 miliardy ton. Oproti roku 2010 to bude o 5,3 percenta viac.
V tomto roku celosvetový dopyt stúpne o viac ako trinásť percent na 1,27 miliardy ton a dostane sa na predkrízovú úroveň z roku 2007, kedy produkcia dosiahla 1,22 miliardy ton. V krízovom roku 2009 dopyt po oceli klesol vo svete o 6,6 percenta na 1,12 milióna ton.
Pôvodne združenie WSA pre tento rok predpovedalo len 8,4 percentný medziročný rast dopytu po oceli. Silnejší rast svetovej ekonomiky, najmä v ázijskom ale aj vo vyspelých európskych ekonomikách a americkom trhu, kde pomohli aj vládne stimulačné balíčky, predpoveď WSA upravili smerom nahor.
Na najväčšom svetovom trhu s oceľou v Číne v tomto roku stúpne dopyt o 6,7 a v budúcom o 3,5 percenta na 599 miliónov ton ocele. V Číne pritom ako jednej z mála krajín dopyt rástol aj v krízovom roku 2009, a to o štvrtinu. Za spomalením rastu pre rok 2011 sú snahy čínskej vlády schladiť prudký rast realitného sektora a získať väčšiu kontrolu nad produkciou ocele. Silný ekonomický rast v tomto i budúcom roku čaká tiež Indiu, čo z krajiny urobí s výškou spotreby 68 miliónov ton ocele v roku 2011 tretieho najväčšieho konzumenta po Číne a USA.
V tomto roku hlási najväčší - viac ako 31 percentný - rast dopytu po oceli združenie krajín NAFTA. Zásluhu na tom má aj najväčšia ekonomika Spojených štátov, ktorá sa prebrala z recesie a dynamicky rastie výroba automobilov, lietadiel a strojných zariadení. O viac ako štvrtinu rastie dopyt po oceli aj v krajinách južnej Ameriky. Budúci rok pre tieto regióny WSA predpovedá rast doyptu na úrovni 8 až 9 percent. O pätinu pod predkrízovou úrovňou zostane ale naďalej dopyt po oceli v USA.
V krajinách Európskej únie v tomto roku dopyt po oceli stúpne o 19 percent. V budúcom roku tempo rastu zoslabne na 5,7 percent a celkový dopyt dosiahne 147,4 milióna ton. Oproti roku 2007 to bude stále ešte o štvrtinu menej. Z údajov WSA pre rok 2011 vyplýva, že najviac 54,5 percenta globálneho dopytu po oceli pripadne na štvorlístok krajín s označením BRIC (Brazília, Rusko, India a Čína). Podiel najvyspelejších ekonomík sveta zostane v tomto i budúcom roku na úrovni 28 percent. Z krajín si udrží jednoznačnú dominanciu Čína, na ktorú pripadne viac ako dve pätiny globálneho dopytu oceli v tomto i budúcom roku.
Členmi WSA je približne 180 producentov ocele, ktorí sa podieľajú na svetovej výrobe ocele 85 percentami.
Foto na titulke - Ivan Fleischer