Zdražovanie, ktoré je odstupňované v závislosti od spotreby, je zacielené na najväčších odberateľov životodarnej tekutiny, napísala agentúra Reuters.

Zatiaľ čo viac ako deväťdesiat percent domácností bude platiť o jeden jüan (12 eurocentov) za kubický meter viac, teda päť (58 centov) namiesto doterajších štyroch jüanov (46 centov), hlavnú ťarchu ponesú priemyselní spotrebitelia.

Prevádzkovatelia umývačiek pre automobily či vodných relaxačných areálov budú nanovo platiť až 160 jüanov za kubík (18,40 eura), doteraz to bolo v rozmedzí približne 62 až 82 jüanov (do 9,43 eura).

So 160 jüanmi musia počítať golfové ihriská alebo tiež lyžiarske areály, ktoré sú vo vyprahnutej oblasti v okolí Pekingu odkázané na výrobu technického snehu.

"Dúfame, že týchto veľkých spotrebiteľov prinúti nový cenový systém k úvahám o modernizácii ich zariadení pre šetrnejšie využívanie vody a jej recykláciu," prehlásil Liou Pin z pekinskej vodohospodárskej spoločnosti. Ročná spotreba vody v Pekingu dosiahla 3,6 miliardy kubických metrov.

Čínska metropola má k dispozícii len 100 kubických metrov vody na osobu, čo je desatina množstva, ktorú OSN považuje za "nebezpečný limit", uviedla agentúra Nová Čína. Podzemná hladina vody v Pekingu klesla od roku 1998 o 12,8 metra.

Peniaze, ktoré mesto po zdražení vyberie, poputujú do špeciálneho fondu. Z neho potom budú financované projekty zamerané na šetrné užívanie vody, recyklačné zariadenia a tiež prednášky, ktoré majú zvýšiť povedomie o nedostatku vody v metropole.

Ako upozorňuje agentúra Reuters, obyvatelia Pekingu si totiž s nedostatkom vody hlavu nelámu a napríklad zavlažovacie systémy záhrad či parkov nechávajú v prevádzke celý deň.