V málo známom pakistanskom horskom regióne nazývanom Údolie Hunza popierajú obyvatelia všetky prognózy lekárov. Podľa portálu CNBC tu už ľudia stáročia žijú v odľahlých dedinách bez akýchkoľvek zariadení základnej zdravotnej starostlivosti, a predsa sa v priemere dožívajú aj sto rokov.
V Hunze sa narodil aj manžel Samanthy Sheaovej, ktorá po svadbe opustila Spojené štáty a usadila sa s ním v strednej časti údolia, vďaka čomu mala možnosť nahliadnuť do tajomstiev miestnych obyvateľov. K dlhému a zdravému životu si podľa nej pomáhajú najmä týmito piatimi fascinujúcimi zvykmi:
1. Konzumujú semená a olej z marhúľ
Marhuľové stromy patria k najdôležitejším miestnym plodinám. Vedci zistili, že marhuľové semená môžu pomáhať v boji proti rakovine a rôznym zdrojom zápalu v tele aj vďaka zlúčenine nazývanej amygdalín. Takmer každé tradičné jedlo obsahuje marhuľový olej. V minulosti ho obyvatelia údolia robili ručne, teraz na jeho extrakciu z jadier používajú stroje.
2. Neustále sa hýbu
Obyvatelia Hunzy sú aktívni po celý život. Starší členovia rodiny zvyknú aj v pokročilom veku pásť kravy a ovce, zbierajú drevo a vykonávajú ďalšie domáce práce. Miestni všetkých vekových kategórií sa pravidelne bicyklujú, korčuľujú a denne hrajú rôzne športy vrátane futbalu či kriketu.
3. Pijú vodu z ľadovca
Hunza je plná ľadovcov, ktoré sa počas leta topia. Lesklá, tmavosivá tekutina známa ako „voda z Hunzy“ vedcov dlhodobo fascinuje. Na rozdiel od iných zdrojov vody je táto ľadovcová voda prirodzene filtrovaná vrstvami ľadu a skál a obsahuje cenné minerály. Patria medzi ne aj kremíkové minerály vo forme koloidu, ktoré sú považované za silné antioxidanty. Miestni na ľadovcovú vodu nedajú dopustiť a dokonca jej dávajú prednosť pred filtrovanou vodou.
4. Takmer nikdy nejedia spracované potraviny
Takmer každý kus mäsa konzumovaný v Hunze pochádza z miestneho zdroja. Ľudia tu skoro vôbec nejedia spracované potraviny a v údolí sa nenachádza ani žiadna prevádzka rýchleho občerstvenia. Domácnosti si každý deň varia čerstvé jedlá a väčšina si pestuje vlastné plodiny. Obzvlášť populárny je špenát, no obyvatelia majú radi aj paradajky či zemiaky.
5. Majú silný zmysel pre starostlivosť
Susediace dediny medzi sebou udržiavajú úzke vzťahy. Ich obyvatelia sa jeden o druhého starajú, pričom extra pozornosť venujú starším občanom. Domovy dôchodcov by tu človek preto iba ťažko hľadal. Navyše v Hunze vládne nulová kriminalita, takže sa tu aj tie najmenšie deti môžu ulicami pokojne túlať sami.