Občania eurozóny si od začiatku pandémie choroby covid-19 nahromadili bankovky ako bezpečnostnú rezervu, hoci častejšie používajú iné spôsoby platby. Uviedol to člen Európskej centrálnej banky Fabio Panetta.
Najnovšie údaje vrhajú tieň na obľúbenú predstavu, že hotovosť by mala takmer vymiznúť a nahradiť ju majú digitálne platidlá súkromného sektora, ako bitcoin, alebo digitálne meny zavedené samotnými centrálnymi bankami, uviedla agentúra Reuters.
Panetta uviedol, že dopyt po eurových bankovkách v období od marca 2020 do mája 2021 vzrástol o 190 miliárd eur, teda o 550 eur na občana. V porovnaní s trendom z predchádzajúcich piatich rokov to predstavuje nárast o štyri percentá. Vzhľadom na to, že použitie hotovosti pri bežných denných platbách v rovnakom období kleslo, Panetta sa domnieva, že ľudia zrejme používajú hotovosť ako poistku pre nepredvídateľné udalosti.
Európska únia chce zakázať platby v hotovosti nad 10 000 eur, hovorí komisárka
„Jedným z možných vysvetlení tohto zdanlivého paradoxu - rastu dopytu po bankovkách pri súčasnom poklese hotovostných platieb - je, že sa ľudia počas krízy obracali k hotovosti ako k nástroju, ktorý im pomôže zvládnuť prípadnú neistotu," uviedol Panetta na tlačovej konferencii nemeckej centrálnej banky Bundesbank o hotovosti. Upozornil na výskum, podľa ktorého spotrebitelia na začiatku pandémie obmedzili výdavky a zvýšili držanie likvidných aktív, a tiež na údaje ECB, podľa ktorých bolo používané na platenie iba 20 percent eur, ktoré sú v obehu.
ECB jedná o zavedení digitálneho eura, ktoré by doplnilo hotovosť, napríklad ak by ju prestali prijímať niektorí obchodníci. Verejnosť však zatiaľ o výhodách digitálnej meny nie je presvedčená. Prieskum Bundesbank predstavený na konferencii ukázal, že 56 percent nemeckých domácností je na zavedenie digitálneho eura v budúcnosti skeptická.
„Mnoho z nich nebolo presvedčených, že by to prinieslo dodatočnú pridanú hodnotu v porovnaní s existujúcou ponukou platobných možností," uviedol člen menového výboru Bundesbank Johannes Beerman.