Obvinenie advokátky Anny Žedényovej v kauze Fatima bolo nezákonné. Rozhodnúť o tom mal generálny prokurátor SR Maroš Žilinka. Uviedla to hovorkyňa Slovenskej advokátskej komory (SAK) Alexandra Donevová.

SAK tvrdí, že advokátka bola obvinená iba preto, že vykonávala svoje povolanie. „Prípad súvisí s mediálne známou kauzou, v rámci ktorej bola advokátka obvinená z marenia spravodlivosti, respektíve z vydierania. Z uznesenia generálneho prokurátora vyplýva, že jej obvinenie a postup, ktorý obvineniu predchádzal, bol nezákonný," spresnila hovorkyňa.

Komora zdôrazňuje, že výkon advokácie si nemožno zamieňať s páchaním trestného činu. „Stotožňovanie činnosti advokáta s trestnou činnosťou jeho/jej klientov sa objavuje ako mýtus nielen medzi laickou verejnosťou, ale, žiaľ, takéto skreslené chápanie advokácie ovplyvňuje aj prax orgánov činných v trestnom konaní," zdôraznila. Takéto postupy sú podľa komory vážnym zásahom do nezávislosti advokácie, a tým aj práva na dostupnú právnu pomoc.

Vladimír Pčolinský prichádza na ŠTS v Pezinku
Neprehliadnite

Tajnú službu zneužívali už za Mečiara. Obvinenie riaditeľa SIS je však novinkou

SAK tvrdí, že trestné konania na Slovensku vo viacerých prípadoch dosahujú intenzitu obzvlášť krutého zaobchádzania a mučenia, tak ako sú popísané aj v rozhodovacej činnosti Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP).

Okrem iných v kauze prebratia trenčianskeho baru Fatima stíhajú pre zločin vydierania bývalú štátnu tajomníčku rezortu spravodlivosti Moniku J. V marci medzi obvinených pribudol policajný exprezident Tibor Gašpar, bývalý riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Peter Hraško a exriaditeľ Národnej protikorupčnej jednotky Robert Krajmer.