Rusko a zvyšné členské štáty Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe sa v pondelok zhodli na predsedníckej krajine na rok 2024, ktorou napokon bude Malta. Len niekoľko dní pred schôdzkou ministrov zahraničných vecí OBSE tak bolo prijaté rozhodnutie kľúčové pre ďalšie fungovanie tejto organizácie, ktorá sídli vo Viedni, uviedli diplomatické zdroje.
Neutrálny štát Malta
OBSE je od začiatku invázie na Ukrajinu prakticky ochromená v dôsledku práva veta, ktorým disponuje Moskva. Rusko predtým odmietlo Estónsko ako predsednícku krajinu OBSE na rok 2024 s argumentom, že Estónsko je členskou krajinou Severoatlantickej aliancie.
Kompromisné riešenie sa napokon v pondelok našlo v podobe neutrálneho štátu Malta, napísal na sociálnej sieti X severomacedónsky minister zahraničných vecí Bujar Osmani, ktorého krajina tento rok organizácii s 57 členskými štátmi predsedá.
Vymenovanie vysokých predstaviteľov OBSE
Pre pokračujúci nesúhlas Ruska sa v pondelok ale nepodarilo dospieť k zhode ohľadne opätovného vymenovania vysokých predstaviteľov OBSE vrátane generálnej tajomníčky, nemeckej diplomatky Helgy Schmidovej, píše DPA. Jej funkčné obdobie pritom vyprší už začiatkom decembra tohto roka, ak nedôjde k jeho predĺženiu.
Personálne otázky budú zrejme preto témou výročnej schôdzky šéfov diplomacií OBSE, ktorá sa v severomacedónskom hlavnom meste Skopje uskutoční vo štvrtok a v piatok. Zúčastnia sa na nej podľa očakávania aj nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková, jej americký rezortný kolega Antony Blinken či šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.
Účasť Ruska pritom ešte závisí od toho, či Bulharsko jeho delegácii udelí právo na prelet nad svojím územím, povedal Lavrov ruskej tlačovej agentúre TASS.