Dokumenty získal nemecký denník z anonymného zdroja a zdieľal ich s Medzinárodným združením investigatívnych novinárov (ICIJ) a s viac ako stovkou médií v 78 krajinách. Podľa britského denníka The Guardian ide o únik väčšieho množstva dokumentov, ako v roku 2010 zverejnil portál Wikileaks či pred tromi rokmi spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden. Novinári ich analyzovali a overovali viac ako rok.
Podľa BBC uniklo vyše 11 miliónov dokladov z panamskej právnickej firmy Mossack Fonseca. Médiá ich preto začali prezývať Panama Papers (Panamské papiere). Ukazujú, ako táto spoločnosť pomáhala svojim klientom prepierať peniaze, vyhýbať sa sankciám a unikať plateniu daní. Firma uvádza, že počas 40 rokov fungovala bez najmenšej pripomienky a nikdy nebola obvinená z prekročenia zákona.
Doklady prinášajú informácie o 214-tisíc tajných offshore spoločnostiach, naviazaných napríklad na rodiny a spolupracovníkov bývalého egyptského prezidenta Husního Mubaraka, zvrhnutého líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího či sýrskeho prezidenta Bašára Asada a mnohých ďalších.
Podľa BBC odhaľujú tiež prepieranie peňazí ruskou bankou, ktoré zahŕňa blízkeho priateľa ruského prezidenta Vladimira Putina a nekalé praktiky islandského premiéra Sigmunda Gunnlaugssona v roku 2007.
V dokumentoch je údajne aj desiatka národných lídrov vrátane ukrajinského prezidenta Petra Porošenka či členov čínskeho politbyra.
Materiály hovoria rovnako o masívnych presunoch vo výške dvoch miliárd dolárov ľuďmi z blízkeho okolia ruského prezidenta Vladimira Putina a o offshoreových spoločnostiach s väzbami na rodinu čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga.
Aj Křetínský a Kellner
Na projekte sa z Česka podieľalo České centrum pre investigatívnu žurnalistiku. Podľa oznámenia centra sa k českým klientom firmy vzťahuje viac ako 250-tisíc dokumentov. Ide o právne dokumenty ako zakladacie listiny, akcie a certifikáty, rovnako ako o e-mailovú komunikáciu alebo komentáre k zmluvám.
Čechov, ktorí vlastnia akcie jednej alebo viacerých offshoreových firiem zriadených spoločnosťou Mossack Fonseca, je údajne 283.
Najčastejšie sú tieto firmy zriadené pre Čechov na Seychelách, kde ich vraj je viac ako 800. Nasledujú Britské Panenské ostrovy, Bahamy, Panama alebo ostrov Samoa, uvádza centrum.
„V dokumentoch Panama Papers sa nachádza skupina veľmi bohatých českých podnikateľov, ktorých majetok a obchodné impéria sú do značnej miery založené na kupónovej privatizácii,“ uvádza České centrum pre investigatívnu žurnalistiku. Ide napríklad o najbohatšieho Čecha Petra Kellnera alebo podnikateľa a miliardára Daniela Křetínského.
Aktualizované 15:48 Šéf energetického koncernu EPH Daniel Křetínský odmietol, že by prostredníctvom panamskej spoločnosti Mossack Fonseca zakrýval skutočné vlastníctvo svojich spoločností, alebo sa vyhýbal plateniu daní. Tvrdí to EPH v reakcii na medializované informácie, že spolu s ďalšími desiatkami českých občanov sa mal objaviť v dokumentoch Panama Papers.
Podľa portálu e15.cz mal totiž cez spoločnosť Mossack Fonseca vlastniť firmu na Britských panenských ostrovoch. Tá je však podľa EPH zriadená účelovo iba kvôli vlastníctvu jednej lode. Skutočnosť, že vlastníkom firmy Wonderful Yacht Holdings je Křetínský, pritom podľa EPH uvádzajú v rámci všetkých protimonopolných konaní českých aj európskych protimonopolných úradov.
V databáze dokumentov možno podľa centra dohľadať rovnako niekoľko osôb spájaných so solárnym biznisom alebo meno unikajúceho podnikateľa Radovana Krejčířa, ktorý bol v Česku odsúdený na 10,5 roka za krátenie dane, podvod a ďalšie trestné činy.
Prať mala slovenská firma
Dokumenty dokladajú, ako v Paname sídliaca poradenská firma Mossack Fonseca pomáhala svojim klientom čo najefektívnejšie sa vyhnúť plateniu daní či legalizovať zisky z nelegálnej činnosti.
Podľa uniknutých dokumentov sa úspešne zaoberala aj priamo praním špinavých peňazí. Na tento účel mala zriadené oddelenie s názvom MF Escrow, ktoré zabezpečovalo prevody peňazí medzi zákazníkom a jeho firmami tak, aby všetko vyzeralo úplne legálne.
„Príkladom sú manažéri nemeckého Siemensu. Tí potrebovali previesť čierne fondy späť do Siemensu (ale aj do ďalších offshoreových spoločností a hlavne do vlastných vreciek). Aby zabránili zbytočným otázkam bankových úradníkov na „neštandardnú“ bankovú operáciu, previedli peniaze cez MS Escrow. Virtuálne peniaze tak obleteli polku sveta len preto, aby nakoniec skončili späť na švajčiarskych a ďalších účtoch. Všetko ale vyzeralo ako normálny bankový prevod,“ opisuje nekalé praktiky České centrum pre investigatívnu žurnalistiku.
Ako ďalej vysvetľuje Mossack Fonseca si za takúto službu účtovala desať percent z vypranej sumy.
„Podľa skúmaných dokumentov poskytla európskym klientom tieto špeciálne legalizačné služby slovenského firma Latem Trading s.r.o.,“ dodáva České centrum pre investigatívnu žurnalistiku.
Ruská banka a Putinov violončelista
V dokumentoch je údajne aj desiatka národných lídrov, vrátane ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, pakistanského premiéra Naváza Šarífa či členov čínskeho politbyra.
Dokumenty takisto popisujú schému masívneho prania špinavých peňazí, na ktorom sa údajne podieľa ruská banka Rossija a údajne siaha až k V. Putinovi. Peniaze z banky, ktorá je terčom sankcií EÚ aj Spojených štátov, sú podľa uniknutých záznamov vyvádzané do offshore spoločností, z ktorých niekoľko vlastní Putinov blízky priateľ, violončelista Sejgej Roldugin.
Ten oficiálne zarába stovky miliónov dolárov, podľa dokumentov panamskej spoločnosti je však iba nastrčenou figúrou, ktorá „chráni identitu a súkromie skutočného vlastníka profitujúceho z firmy“.
Niekoľko miliónov uniknutých dokumentov pochádza z interných záznamov firmy a týkajú sa obdobia 1977 až 2015. Vyskytujú sa v nich mená 12 súčasných a bývalých svetových lídrov a 128 ďalších svetových politikov. Podľa šéfa ICIJ ide o popis každodennej činnosti Mossack Fonseca počas celého 40-ročného fungovania.
Firma zakladanie offshore spoločností nepopiera, podľa podielnikov právnej firmy však neslúžia na nelegálne činnosti, akými sú daňové úniky, pranie špinavých peňazí či obchod so zbraňami.
„95 percent našej práce zhodou okolností spočíva v predaji nástrojov, ktoré umožňujú vyhnúť sa plateniu daní,“ povedal podľa jedného zo zverejnených záznamov nemenovaný podielnik spoločnosti.