Prípad sa ťahal zhruba desať rokov, na stole ho mal okrem Krajského súdu v Brne aj Najvyšší správny súd. Riešila sa napríklad otázka, či sa celosvetový kartel dotkol aj českého trhu, pretože niektoré firmy tu ani nemali sídlo. Krajský súd v Brne naposledy uviedol, že to možné je. Podľa súdu však nebolo jasné, ktorá firma z jednotlivých koncernov sa na karteli podieľala. Preto prípad vrátil ÚOHS, ktorý ale už pokutu neuložil a kvôli uplynutiu zákonnej lehoty prípad zastavil.
V novom rozhodnutí ÚOHS už ani nekonštatoval previnenie firiem, pretože to v prípade, keď lehota uplynula, ani nejde. Štát tak na prípade vlastne prerobil, pretože ÚOHS musel v minulosti zaplatiť firmám úroky z neoprávnene vybraných pokút.
Šestnásť firiem z holdingov Siemens, Alstom, Areva, Fuji Electric, Hitachi, Japan AE Power Systems, Mitsubishi Electric a Toshiba a Nuova Magrini podľa pôvodných záverov ÚOHS od roku 1988 do roku 2004 takmer po celom svete nezákonne spolupracovalo v tendroch. Spoločnosti si údajne oznamovali ceny svojich ponúk, a jedna z nich si tak vždy zákazku zaistila.
V Česku malo ísť len v rokoch 2001 až 2004 o zákazky za 700 miliónov Kč (26 miliónov eur). Podľa ÚOHS dohoda vylúčila hospodársku súťaž a mohla navyšovať cenu zariadenia.
ÚOHS firmy pokutoval za obdobie pred vstupom ČR do EÚ. Pôvodne pokuta dosiahla 979,2 milióna korún pre 16 firiem z deviatich holdingov. Potom ÚOHS spoločnostiam Areva T & D Holding a Siemens AG pokutu znížil. Súhrnná sankcia 941,9 milióna Kč (35 miliónov eur) bola ale aj tak dlho najvyššia, ktorú úrad uložil.