Produkcia energie z obnoviteľných zdrojov v tohtoročnom prvom polroku pokrývala viac ako polovicu spotreby elektriny v Nemecku.
Vyplýva to podľa agentúry DPA z predbežných údajov Centra pre výskum solárnej energie a vodíka a Spolkového zväzu energetického a vodohospodárskeho priemyslu.
Dopyt po elektrine sa výrazne zvýši
Podiel obnoviteľných zdrojov na spotrebe elektriny podľa týchto údajov v tohtoročnom prvom polroku predstavoval 52 percent. Bol tak o tri percentuálne body vyšší ako v prvej polovici minulého roka.
Približne 42 percent produkcie energie z obnoviteľných zdrojov pripadlo na veterné elektrárne na súši a viac ako štvrtina na solárne elektrárne. Na výrobe tejto energie sa podieľali aj elektrárne na biomasu, veterné elektrárne na mori a vodné elektrárne.
Rozvoj výroby elektrickej energie prostredníctvom veternej a slnečnej energie zohráva kľúčovú úlohu v stratégii nemeckej vlády na dosiahnutie klimatických cieľov a zvýšenie nezávislosti od fosílnych palív, ako sú uhlie a plyn.
Podľa vládnych plánov má v roku 2030 pochádzať z obnoviteľných zdrojov 80 percent elektriny v Nemecku. Dopyt po elektrine by sa pritom mohol výrazne zvýšiť v dôsledku väčšieho využívania elektromobilov a tepelných čerpadiel, napísala DPA.
Nedostatok kvalifikovanej sily
Riaditeľ Centra pre výskum solárnej energie a vodíka Frithjof Staiss uviedol, že na dosiahnutie klimatickej neutrality do roku 2045 je potrebné, aby sa už v roku 2035 produkcia elektriny plne spoliehala na obnoviteľné zdroje.
Výstavba zariadení na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov tak podľa neho musí byť výrazne rýchlejšia ako v minulosti.
Šéfka Spolkového zväzu energetického a vodohospodárskeho priemyslu Kerstin Andreaeová v tejto súvislosti poukazuje na problémy s nedostatkom pracovných síl.
„Už teraz má viaceré podniky problém nájsť kvalifikovaný personál. V nasledujúcich rokoch by sa navyše táto situácia mohla drasticky zhoršiť. Musíme preto pre profesie v energetike nadchnúť viac mladých ľudí, najmä tiež žien," uviedla.