Cieľ strojnásobiť kapacitu obnoviteľných zdrojov energie do roku 2030 a znížiť spotrebu fosílnych palív je dosiahnuteľný. Bude však vyžadovať veľký tlak na odstránenie prekážok, ako je vydávanie povolení a pripojenie do siete. Vo svojej dnešnej správe to uviedla Medzinárodná agentúra pre energiu.
Takmer dvesto krajín sa na minuloročnom klimatickom samite COP 28 v Dubaji dohodlo na dosiahnutí nulových čistých emisií v energetike do roku 2050 a zaviazalo sa strojnásobiť kapacitu obnoviteľných zdrojov energie, ako sú veterná a solárna energia. Väčšia kapacita obnoviteľných zdrojov však sama o sebe nezníži spotrebu fosílnych palív a náklady pre spotrebiteľov, uviedla agentúra.
Pre plné využitie výhod zo splnenia cieľa však štáty musia spoločne usilovať do roku 2030 aj o vybudovanie a modernizáciu 25 miliónov kilometrov elektrických sietí. Svet bude tiež potrebovať kapacitu na skladovanie energie v objeme 1 500 gigawattov. Z toho 1 200 gigawattov musí pochádzať z batériových úložísk, čo predstavuje pätnásobný nárast oproti dnešnej úrovni.
Krajiny sa tiež na samite zaviazali zdvojnásobiť opatrenia v oblasti energetickej účinnosti, ktoré by pomohli obmedziť spotrebu energie. Tento cieľ však bude vyžadovať, aby vlády urobili z účinnosti väčšiu politickú prioritu.
Emisie z globálneho energetického sektora boli minulý rok rekordné. Strojnásobenie kapacity obnoviteľných zdrojov energie a zdvojnásobenie opatrení v oblasti energetickej účinnosti s cieľom znížiť spotrebu energie by mohli do konca desaťročia znížiť celosvetové emisie skleníkových plynov o desať miliárd ton v porovnaní s tým, čo sa inak očakáva, uvádza správa.