Ďalšie obmedzenie ťažby ropy v štátoch mimo Organizácie krajín vyvážajúcich ropu vo štvrtom štvrťroku výrazne zhorší situáciu na trhu. Vo svojej pravidelnej mesačnej správe to v stredu uviedla Medzinárodná agentúra pre energiu. S obmedzením ťažby až do konca roka počíta najmä Saudská Arábia a Rusko. Posledne menovaná krajina nie je členom OPEC, ale patrí medzi spojencov tejto organizácie.

IEA zároveň trvá na svojej doterajšej prognóze, podľa ktorej sa bude dopyt po rope zvyšovať v tomto aj budúcom roku. Skupina OPEC+, ktorá zahŕňa OPEC a jeho spojencov vrátane Ruska, obmedzuje ťažbu ropy v snahe dosiahnuť vyššie trhové ceny.

Ceny za barel rastú

Skupina OPEC+ začala dodávky ropy na globálny trh obmedzovať vlani. Severomorská ropa Brent, ktorá je kľúčovým ukazovateľom vývoja cien ropy vo svete, sa v stredu dopoludnia pohybovala na cene viac ako 92 dolárov za barel. Nad 90 dolárov sa tento rok prvýkrát dostala práve po nedávnom oznámení Rijádu a Moskvy, že dobrovoľné obmedzenie produkcie ropy predĺži až do konca tohto roka. Celkovo ide o 1,3 milióna barelov denne.

Členovia OPEC+ od začiatku tohto roka obmedzujú ťažbu celkovo o viac ako 2,5 milióna barelov denne. Toto obmedzenie ale vyvažujú vyššie dodávky od výrobcov mimo aliancie OPEC+, napríklad zo Spojených štátov, Brazílie a tiež z Iránu, hoci ten stále čelí sankciám.

„Slabšia produkcia od septembra povedie vo štvrtom štvrťroku k výraznému výpadku dodávok,“ uviedla Medzinárodná agentúra pre energiu. Tá pôsobí ako poradca v otázkach energetiky pre členské krajiny Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.

Očakáva sa zvýšený dopyt

Absencia obmedzovania produkcie ropy na začiatku budúceho roka podľa správy IEA naopak povedie k previsu ponuky nad dopytom. V krehkých ekonomických podmienkach sa tým zvýši riziko ďalšieho cenového kolísania.

Agentúra očakáva, že dopyt po rope sa za celý tento rok zvýši o 2,2 milióna barelov denne a dosiahne 101,8 milióna barelov za deň. Príčinou bude hlavne dopyt v Číne po ďalšom zotavení jej ekonomiky. V budúcom roku bude rast slabší, dosiahne 990-tisíc barelov denne na celkových 102,8 milióna barelov denne. Zaslúži sa o to hlavne vyššia spotreba technického benzínu a skvapalneného ropného plynu v Číne.

Ďalšie dôležité správy

Ničivé záplavy v Líbyi.
Neprehliadnite

Ceny ropy si pripísali ďalšie zisky, Líbya zatvára časť svojich terminálov na vývoz komodity