Verejný život zostane obmedzený aj po tom, ako bude vyvinutá účinná vakcína proti novému koronavírusu. Vyplýva to zo strategického dokumentu nemeckého Inštitútu Roberta Kocha (RKI), ktorý bol zverejnený v utorok a informovala o ňom agentúra DPA.
Je pravdepodobné, že do roku 2021 bude v obehu minimálne jedna účinná vakcína proti koronavírusu, tá však bude zrejme určená primárne pre najviac ohrozené skupiny ľudí a potrvá dlhšiu dobu, kým sa dostane medzi širokú verejnosť.
Čína rokuje s WHO o posúdení jej vakcín, či môžu byť núdzovo použité
„Určité obmeny každodenného života, ako napríklad dodržiavanie odstupu, hygienických pravidiel, nosenie rúšok, vetranie a premiestnenie voľnočasových aktivít do vonkajších priestorov, zostanú v dohľadnej budúcnosti v platnosti," uvádza RKI.
Vzhľadom na narastajúci počet infikovaných sa v rámci decentralizovaného systému v Nemecku objavujú výzvy na jednotné a jasne zrozumiteľné pravidlá v súvislosti s opatreniami proti pandémii Covid-19. „Pri riešení pandémie potrebujeme v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch časovo a regionálne obmedzené opatrenia, ktoré budú prispôsobené riziku nákazy v danej oblasti," povedal šéf RKI Lothar Wieler.
Európska lieková agentúra začala s predbežnou kontrolou vakcíny proti Covid-19
Strategickými cieľmi v boji proti šíreniu koronavírusu sú podľa RKI snaha o minimalizovanie šírenia pandémie aj jej zdravotných následkov a zároveň čo najmenšie obmedzenia celospoločenského života i hospodárskeho chodu krajiny. Čo sa týka cestovania, RKI uvádza, že „zvýšená mobilita predstavuje aj zvýšené riziko" nákazy. Toto riziko však podľa RKI nezávisí primárne od miesta cesty, ale vo veľkej miere od správania sa človeka v oblasti, kde k šíreniu vírusu dochádza.
RKI sa ďalej vyslovil za očkovanie proti chrípke a pneumokokom, a to najmä v súvislosti s rizikovými skupinami ľudí. „Pre kontrolu pandémie zohrávajú v nasledujúcich mesiacoch, najmä v chladnom ročnom období, rozhodujúcu úlohu očkovacie látky proti iným ochoreniam dýchacích ciest," tvrdí RKI. Takýmto spôsobom by bolo možné ochrániť ľudí a odbremeniť systém zdravotníctva, dodáva RKI.