V roku 2001 prišiel Warren Buffett s niečím, čo nazval „pravdepodobne najlepším jednoduchým meradlom toho, kde sa hodnoty akcií v danom okamihu nachádzajú“. Dnes tento barometer vyletel na dvojročné maximum, čo signalizuje, že môže dôjsť k pohybom na trhu.
Buffettov indikátor meria veľkosť amerického akciového trhu v porovnaní s veľkosťou ekonomiky tak, že celkovú hodnotu všetkých verejne obchodovaných spoločností (meranú pomocou indexu Wilshire 5000) vydelí posledným štvrťročným odhadom HDP, vysvetľuje CNN.
Výsledok napovedá, do akej miery sú ceny akcií reálne a či je trh nadhodnotený alebo podhodnotený v porovnaní so stavom ekonomiky. Ak akciový trh rastie oveľa rýchlejšie ako ekonomika, môže to byť znakom vznikajúcej bubliny. Ideál indikátora je 100 percent, ak je bližšie k 70 percentám, akcie sú za výhodnú cenu, ak je niekde blízko hranice 200 percent, investori sa „hrajú s ohňom“.
Ukazovateľ sa v súčasnosti nachádza blízko dvojročného maxima, na takmer 190 percentách. Naposledy bol indikátor takto vysoko v roku 2022, keď dosiahol 211 percent a S&P 500 klesol v priebehu nasledujúceho roka o 19 percent.
Wall Street stavia na to, že Federálny rezervný systém tento rok zníži úrokové sadzby trikrát, čo investori vítajú. Niektorí analytici však bijú na poplach. Obávajú sa, že situácia okolo umelej inteligencie je zavádzajúca. Dvaja predstavitelia Fedu navyše vyhlásili, že sa tento rok sadzby vôbec neznížia.
„Môj dojem je, že investori sa v súčasnosti tešia z dvojitého vrcholu najextrémnejšej špekulatívnej bubliny v americkej finančnej histórii,“ napísal v nedávnej správe legendárny investor John Hussman, ktorý predpovedal krach trhu v rokoch 2000 a 2008.
Index S&P 500 od januára vzrástol o viac ako desať percent a minulý týždeň prekonal koncoročný cieľ Goldman Sachs 5 200 bodov. Analytici banky teraz tvrdia, že existuje scenár, podľa ktorého by sa do konca roka mohol zvýšiť o ďalších 15 percent, teda na šesťtisíc bodov.
Malé a stredné podniky v Nemecku čelia problému s nevyriešeným nástupníctvom
Záujemcov o prevzatie existujúcich firiem je príliš málo a počet podnikateľov, ktorí sa chcú stiahnuť z pracovného života, rýchlo rastie