Ľudia pokračujú v obľube ukladania svojich úspor na sporiacich účtoch. Medziročne sa podiel slovenských domácností s úsporami na sporiacich účtoch zvýšil zo 43 na 44 percent. Prieskum uskutočnený pre spoločnosť Kruk Česká a Slovenská republika tiež zistil, že úspory si na bežnom účte drží necelých 28 percent respondentov. Predstavuje to mierny nárast oproti roku 2022, a to z úrovne 25 percent. Žiadne úspory ani investície nemá pätina ľudí.
Mierne tiež vzrástol podiel domácností s peniazmi v investičných fondoch z minuloročných 13 na 16 percent. Každý siedmy respondent má tiež nejakú formu sporenia na dôchodok. Akcie a dlhopisy drží osem percent respondentov, čo je iba mierny nárast v porovnaní s výsledkami predchádzajúceho prieskumu. Otočil sa však klesajúci trend investícií do pozemkov a nehnuteľností, zo sedem a päť percent v predchádzajúcich dvoch rokoch na dnešných takmer deväť percent.
Investície do vzácnych kovov volia takmer štyri percentá opýtaných, kryptomeny držia tri percentá respondentov. Investície do luxusného tovaru alebo umenia uvádza tretí rok po sebe necelé percento oslovených.
Konzervatívne metódy sporenia využívajú viac ženy než muži. Investície do akcií a dlhopisov výrazne preferujú muži, ktorí tiež omnoho častejšie nakupujú drahé kovy a kryptomeny. „Hotovosť si najčastejšie držia najmladší ľudia, a pokiaľ už investujú, tak do akcií a dlhopisov. Investíciám sa venujú predovšetkým ľudia s vysokoškolským vzdelaním a vyššími príjmami,“ dodáva generálna riaditeľka spoločnosti Kruk Jaroslava Palendalová.