Kanadská vysielacia spoločnosť (CBC) si v roku 2021 posvietila na oblečenie z internetového obchodu Shein. Pri analýze jeho zloženia odhalila, že obsahuje zvýšené hladiny olova, ftalátov či perfluórovaných a polyfluórovaných látok (PFAS). Nachádzali sa dokonca aj v kúskoch určených pre deti či tehotné ženy. Podľa odborníkov nejde o ojedinelý prípad, pretože toxické chemikálie vo výrobkoch používa mnoho iných veľkých odevných značiek ako Lululemon, Old Navy či REI.
Nebezpečná móda
Alexandra McNairová Quinnová z neziskovej organizácie Fashion FWD, ktorá vzdeláva spotrebiteľov o toxických látkach v oblečení, vysvetlila, že výrobcovia tieto chemikálie do oblečenia pridávajú, aby zlepšili jeho vlastnosti. Vďaka nim sú napríklad odolnejšie voči vode či škvrnám alebo pomáhajú zmäkčovať atrament. Olovo sa niekedy používa na výrobu lacných pigmentov, zatiaľ čo chróm zjemňuje kožu.
Hoci firmy používajú toxické chemikálie v relatívne nízkych hladinách, dlhodobé vystavenie môže zvýšiť riziko vzniku vážnych zdravotných problémov vrátane astmy či poškodenia obličiek. Najviac sú ohrození ľudia, ktorí oblečenie v závodoch vyrábajú. Podľa odhadov analytickej firmy Common Objective môže trpieť prácou vyvolanými kožnými, dýchacími alebo inými zdravotnými problémami až 27 miliónov pracovníkov módneho priemyslu.
V ohrození sú aj spotrebitelia, ktorým sa toxické chemikálie z oblečenia môžu do tela dostať cez póry na pokožke. Hladiny škodlivých látok sa v organizme časom hromadia, pretože sa nachádzajú nielen v textíliách, ale aj strave, vode, kozmetike a hygienických produktoch.
Vplyv na zdravie
Chróm môže oslabovať imunitný systém a poškodzovať pečeň i obličky. V prípade ftalátov, ktoré zmäkčujú atrament na potlačiach, odhalili vedci súvis s predčasnou smrťou u dospelých Američanov, a to najmä v dôsledku srdcových chorôb. Okrem toho môžu narúšať hormonálnu rovnováhu tela.
Brómované spomaľovače horenia sa niekedy nachádzajú v detských pyžamách na ochranu pred požiarom. Tieto chemikálie sú v Európe zakázané, keďže môžu meniť funkcie štítnej žľazy a ovplyvňovať spracovanie tukov a sacharidov v tele. Vedci skúmajú aj možný vzťah medzi nimi a poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).
PFAS, známe ako „večné chemikálie“, sú syntetické chemikálie, ktoré sa v prostredí nerozkladajú a zvyknú sa hromadiť v tele. Vedci už objavili súvis medzi nimi a rozvojom viacerých ochorení vrátane poškodenia pečene, astmy či chronického ochorenia obličiek. Tieto látky sa používajú na výrobu produktov odolných voči vode a škvrnám.
Olovo sa nachádza v lacných pigmentoch alebo zipsoch. Dlhodobé vystavenie v detstve môže viesť k dlhodobým vývojovým problémom.