Podpora duševného vlastníctva by mala byť jednou zo zásadných strategických priorít Slovenska pre oblasť kultúry i pre oblasť hospodárstva. Konštatuje to Národná stratégia duševného vlastníctva, ktorú s pripomienkou schválila vláda. Duševné vlastníctvo je podľa nej dôležitou súčasťou inovačného ekosystému krajiny a účinný systém ochrany práv duševného vlastníctva je dôležitým prvkom pri budovaní konkurencieschopnej ekonomiky.

„Celkovo možno zhodnotiť, že oblasť duševného vlastníctva na Slovensku ešte stále často stojí len v úzadí a nie všetky subjekty si plne uvedomujú jej význam a pridanú hodnotu, ktorú im môže poskytnúť," uvádza v materiáli Úrad priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR. Duševné vlastníctvo je pritom podľa neho dôležitým podnikateľským aktívom, ktoré prispieva k zabezpečeniu toho, aby inovátori dostali za svoju prácu vo forme nových riešení spravodlivú odmenu a aby sa zabezpečila návratnosť ich investície.

„Inovačný ekosystém nemôže prosperovať bez účinnej ochrany duševného vlastníctva a účinných nástrojov na obchodovanie s nehmotnými statkami a úlohou štátu je vytvoriť účinné a fungujúce nástroje ochrany duševného vlastníctva,” pripomína ÚPV. Kľúčovou úlohou všetkých zainteresovaných subjektov je preto podľa neho nielen poskytovať podporu pri registrácii duševného vlastníctva podnikov, ale tiež prispieť k ochrane výtvorov, vynálezov, či riešení vznikajúcich na Slovensku.

Vymáhateľnosť práva

Ako totiž zdôrazňuje ÚPV, akokoľvek rýchly a efektívny systém registrácie je bez rovnako rýchlej a funkčnej ochrany práv duševného vlastníctva a bez právnej istoty a efektívneho vymáhania práv súvisiacich s duševným vlastníctvom zbytočný a nemusí mať pozitívny vplyv na motiváciu registrovať a zverejňovať duševné vlastníctvo, a teda ani nenapomôže rozvoju inovačného ekosystému. Paralelne so systémom registrácie je preto podľa neho potrebné rozvíjať aj systém vymáhateľnosti práv.

„Vyvážený, efektívny, predvídateľný, zrozumiteľný a spoľahlivý systém ochrany duševného vlastníctva pomôže inovátorom zužitkovať ich vynálezy a výtvory, bude významným stimulom pre inovácie, konkurencieschopnosť a hospodársky rozvoj slovenských subjektov," avizuje ÚPV. Cieľom prijatej stratégie je preto identifikovať možnosti na posilnenie ochrany duševného vlastníctva na Slovensku.

Zamerať by sme sa mali na na štyri oblasti, a to kvalitnejšia a rýchlejšia ochrana duševného vlastníctva, podpora povedomia a využívania duševného vlastníctva, vymožiteľnosť práv duševného vlastníctva a posilnenie komercializácie a zintenzívnenie medzinárodnej spolupráce. Súčasťou stratégie pritom nie je popis konkrétnych opatrení. Predloženie akčného plánu je navrhnuté do 31. augusta 2024.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke študentka počas talentových prijímacích skúšok na Súkromnej škole umeleckého priemyslu v Topoľčanoch v utorok 2. mája 2023. FOTO TASR – Henrich Mišovič
Neprehliadnite

EÚ chce lepšie chrániť duševné vlastníctvo remeselných a priemyselných výrobkov