Kým Taliani sa môžu radovať z priemerného dožitia 83 rokov, Slovákov čaká priemerne 76 rokov života. To je len jeden z dôvodov, prečo sa Taliansko ocitlo v najnovšom Bloomberg Global Heatlh Index na prvom mieste a Slovensko až na 46. Lepšie umiestnenie získalo susedné Česko, ale napríklad aj Slovinsko, Malta, Izrael či Amerika.
Zdroj: Bloomberg
Bloomberg Global Heatlh Index hodnotí „stupeň zdravia“ krajín na základe viacerých parametrov. Každá krajina v indexe je odstupňovaná v závislosti od strednej dĺžky života, príčiny úmrtí a zdravotných rizík ako vysoký výskyt populácie so zvýšenou hladinou krvného tlaku, glykémie a cholesterolu, nadváhy, užívania tabaku a alkoholu či detskej podvýživy. Do úvahy berie aj duševné zdravie a zaočkovanie populácie a tiež enviromentálne faktory ako emisie skleníkových plynov na obyvateľa a percento obyvateľstva s prístupom k pitnej vode.
Prvú päťku najzdravších krajín uzatvárajú Island, Švajčiarsko, Singapur a Austrália. Na chvoste top päťdesiatky sa za Slovenskom ocitli Barbados, Oman, Panama a Albánsko.
Bloomberg upozorňuje, že ani rozvinutý svet nie je bez rizika. Ohrozuje ho obezita. Napríklad Amerika sa na 34. priečke ocitla práve kvôli tomu, že veľa jej obyvateľov má nadváhu. „Najťažšie“ sú najchudobnejšie štáty Louisiana, Mississippi, Alabama a Západná Virgínia. Podľa americkej inštitúcie Centers for Disease Control viac ako 35 percent ich populácie je obézna.
Jednotka v Bloomberg rebríčku Taliansko má 40-percentnú nezamestnanosť mladých a jednu z najvyšších dlhových zaťažení na svete vzhľadom k veľkosti svojej ekonomiky. Napriek tomu sú jeho obyvatelia v oveľa lepšej forme ako Američania, Kanaďania a Briti, ktorí trpia na vyšší krvný tlak a cholesterol a majú horšie duševné zdravie. Bloomberg cituje odborníkov v oblasti medicíny, ktorí za tým vidia nadbytok lekárov v krajine a stravu bohatú na čerstvú zeleninu, ovocie, chudé mäso a ryby.