V roku 2023 World Obesity Atlas predpovedal, že do roku 2035 bude obezitou trpieť vyše polovica svetovej populácie. Náklady na liečbu chorôb súvisiacich s nadmernou váhou budú svetovú ekonomiku každý rok stáť viac než štyri bilióny dolárov.

„Obezita je jednou z veľkých výziev, ktorým systémy verejného zdravotníctva v súčasnosti čelia,“ potvrdila doktorka a popredná odborníčka na chudnutie Saira Hameedová.

Respiračné ambulancie majú dnes plné ruky práce s liečbou spánkovej apnoe, kardiológovia riešia nárast počtu pacientov trpiacich hypertenziou, ortopédi zas musia zmierňovať následky toho, ako nadbytočná váha zaťažuje kĺby. Chirurgom výkon operácie sťažuje čoraz vyššie priemerné BMI pacientov a aj prípady cukrovky druhého typu sa množia ako huby po daždi.

Telegraph sa preto pozrel na to, ako sa rôzne krajiny sveta snažia proti obezite bojovať.

Spojené kráľovstvo

Už v roku 2013 sa Spojené kráľovstvo stalo jednou z prvých krajín, ktorá zaviedla „potravinový semafor“. Ide o farebne kódované etikety potravín označujúce, koľko tukov, soli a cukru daný výrobok obsahuje.

O päť rokov neskôr miestna vláda zaviedla „cukrovú daň“ na sladené nápoje. Poplatok vo výške18 pencí za liter sa vzťahuje na nealkoholické nápoje obsahujúce päť až osem gramov cukru na sto mililitrov a 24 pencí na limonády, ktoré tieto hodnoty prekročia. V konečnom dôsledku daň viedla nielen k poklesu spotreby nápojov s pridaným cukrom, ale aj k zmene ich zloženia. Niektoré firmy v reakcii na zavedenie poplatkov znížili obsah cukru až o 40 percent.

Najnovší vládny program v hodnote 40 miliónov libier chce ľuďom zabezpečiť ľahší prístup k liekom na chudnutie.

Francúzsko

Podobne ako Británia, aj Francúzsko používa potravinový semafor a vyberá daň zo sladených nealkoholických nápojov. V roku 2023 sa ju politici zaviazali zvýšiť a zaviesť novú daň na spracované potraviny s vysokým obsahom cukru. V reštauráciách navyše už nejaký ten čas platí zákaz predaja „bezodných“ sladkých nápojov.

Francúzska vláda pripravuje aj intervenčný program zameraný na troj- až dvanásťročné deti, ktorým hrozí obezita.

Japonsko

Odpoveďou na nárast obezity boli v Japonsku bezplatné školské obedy zostavované expertmi na výživu. V roku 2008 vláda zaviedla kontroverzný zákon, ktorého súčasťou sú pravidelné preventívne prehliadky pre osoby nad 40 rokov vrátane merania obvodu pása.

Obyvatelia, ktorí vládne limity prekročia, musia začať dodržiavať plán na redukciu hmotnosti. Dokonca aj firmy sú v Japonsku zo zákona povinné každoročne preverovať obvody pása zamestnancov. Ak vládne limity prekročí príliš veľa z nich, spoločnosť dostane pokutu.

Kanada

V Québecu už mnoho rokov platí zákaz propagovania nezdravých potravín deťom mladším ako 13 rokov vo všetkých formách médií.

Dánsko

Dánsko je rodiskom lieku na chudnutie od Novo Noridsku s názvom Wegovy, ktorý pobláznil svet. Do zoznamu Telegraphu sa však krajina dostala aj pre svoju inovatívnu stratégiu boja proti obezite – bicyklom.

Od roku 2009 Dánsko investovalo približne 350 miliónov do cyklistických projektov vrátane zlepšovania infraštruktúry a verejných kampaní. Až štyridsaťpäť percent obyvateľov Kodane sa do školy alebo práce presúva bicyklom.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Novo Holdings, materská firma Novo Nordisk, kupuje Catalent. Posilní výrobu lieku na obezitu