Juhokórejská vláda v pondelok oficiálne navrhla odškodnenie obetí nútených prác z obdobia okupácie Japonskom v rokoch 1910 - 1945 prostredníctvom verejného fondu namiesto priamej účasti japonských firiem, informuje agentúra Johnap.
Bilaterálna dohoda
Návrh zverejnený ministerstvom zahraničných vecí sa týka odškodnenia 15 Kórejčanov, ktorí v roku 2018 vyhrali súdny spor s japonskými firmami Mitsubishi Heavy Industries a Nippon Steel. Juhokórejský najvyšší súd im nariadil, aby žalujúcim alebo ich rodinám zaplatili kompenzácie.
Japonská strana i obe firmy však odmietli tieto verdikty rešpektovať. Argumentovali, že všetky otázky týkajúce sa kompenzácií už boli vyriešené dohodou z roku 1965 o normalizácii bilaterálnych diplomatických vzťahov. Následne došlo k redukcii obchodných vzťahov oboch krajín a Soul pohrozil, že odstúpi aj od dohody o zdieľaní spravodajských informácií.
V rámci navrhovaného riešenia bude Fond pre obete nútenej mobilizácie, patriaci pod ministerstvo vnútra, získavať ,,dobrovoľné" dary od súkromného sektora. Odškodnenie iných žalobcov, ktorí vyhrajú prebiehajúce spory, sa má vyplácať z fondu založeného v roku 2014.
Očakáva sa, že vláda sa bude snažiť získať dary od juhokórejských spoločností, ktoré profitovali z bilaterálnej dohody z roku 1965, ako sú napríklad oceliarne POSCO.
Zneužití na nútené práce
Obe susedné krajiny viedli v priebehu posledných mesiacov niekoľko kôl oficiálnych rozhovorov o tejto citlivej záležitosti. Predbežne sa dohodli na založení fondu, ktorý bude uhrádzať štipendiá pre študentov, uviedol informovaný zdroj.
Japonská vláda opatrenia oznámené juhokórejskou vládou ocenila ako ,,snahu o obnovenie dobrých vzťahov" medzi oboma krajinami, ktoré sa zhoršili v dôsledku rozsudku z roku 2018, povedal novinárom japonský minister zahraničných vecí Jošimasa Hajaši.
Južná Kórea a Japonsko sú dôležitými spojencami USA. Ich spor brzdil doterajšie snahy USA o vytvorenie spojenectva proti narastajúcej bezpečnostnej hrozbe zo strany Severnej Kórey.
Podľa údajov Soulu počas 35-ročnej okupácie Japonsko na nútené práce zneužívalo približne 780 000 Kórejčanov, pričom do tohto počtu nie sú zahrnuté tzv. ženy-utešiteľky, ktoré boli prinútené poskytovať v nevestincoch svoje služby japonským vojakom.