Alternatívou paušálneho poplatku je množstvový zber, teda zber, kde občan platí podľa počtu a veľkosti odpadových nádob a frekvencie ich vývozu. Systém tohto zberu odmeňuje občanov snažiacich sa o triedenie.
Množstvový zber na Slovensku znižuje produkciu zmesového odpadu, teda netriedeného komunálneho odpadu, na obyvateľa v priemere o 22 percent. Existuje vo viacerých podobách.
Zavedenie žetónového zberu znižuje množstvo zmesového odpadu o takmer 31 percent, kontajnerovo-intervalový zber o 11 percent. Triedenie plastov je pri oboch typoch zberu vyššie o 15 percent a triedenie skla o deväť percent.
Nepreukázal sa však výrazný vplyv na triedenie papiera. Dôvodom môžu byť alternatívne možnosti nakladania s papierom ako výkup alebo školský zber.
Vyplýva to z analýzy Inštitútu environmentálnej politiky za obdobie rokov 2010-2018. Ide o analytický útvar pri Ministerstve životného prostredia SR, ktorý sa zúčastňuje aj na tvorbe politík ministerstva.
Ušetria obce aj ich občania
Pri zavedení žetónového zberu v rodinných domoch a kontajnerovo-intervalového zberu v bytových domoch na celom Slovensku môžu podľa analýzy obce ušetriť
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?