Obchodný model obranného priemyslu zmenila podľa šéfa jedného z veľkých nemeckých dodávateľov v tomto sektore vojna na Ukrajine a rastúca hrozba konfliktu vo svete. Výrobcovia zbraní teraz vyrábajú zbrane a vybavenie bez predobjednávok kvôli rastúcemu dopytu, povedal pre denník The Financial Times generálny riaditeľ spoločnosti Hensoldt Thomas Müller.

Znamená to, že spoločnosti môžu získať obranné technológie a produkty „takmer ako v supermarkete“, dodal. Mnohí dodávatelia obranného priemyslu by sa vyhýbali výrobe zbraní bez predobjednávok kvôli výrobným nákladom, ktoré často dosahujú niekoľko miliónov eur na jednotku, čo vedie k dlhým čakacím zoznamom na pokročilé vybavenie. „Zvyčajne sme museli mať na stole pevné objednávky a zálohu. Od apríla budeme môcť dodať jeden radar mesačne, aj keď ešte nevieme komu,“ povedal T. Müller o pozemnom radare protivzdušnej obrany spoločnosti TRML-4D.

Rastúca geopolitická nestabilita v posledných rokoch viedla k tomu, že niekoľko krajín, ako napríklad Nemecko, zvýšilo vojenské výdavky. To bolo najpozoruhodnejšie po ruskej invázii na Ukrajinu vo februári, ktorá prinútila investorov, aby sa hrnuli do spoločností ako Hensoldt. Tá sa špecializuje na radary na detekciu rakiet. Spoločnosť tiež vyrába systém optroniky pre tank Leopard 2, ktorý musí Nemecko poslať na Ukrajinu. Na sledovanie a navigáciu sa používajú systémy Optronics.

Posun obrannej politiky v Nemecku

V Nemecku spôsobila invázia historický posun v obrannej politike krajiny, ktorá sa už desaťročia odvolávala na dedičstvo z druhej svetovej vojny ako dôvod na udržanie si štíhlej armády. Nemecký kancelár Olaf Scholz, ktorý tento týždeň navštívil Hensoldt, minulý rok sľúbil, že po rokoch tlaku zo strany spojencov NATO minú 100 miliárd eur na modernizáciu armády.

Hoci nie je jasné, kam budú peniaze investované, Hensoldt sa pravdepodobne teší skokovému nárastu objednávok od nemeckej vlády, ktorá už teraz tvorí zhruba 40 percent jeho tržieb. „Mali sme zisk z rastúcich rozpočtov, dokonca aj pred ukrajinskou vojnou. Ale po vojne sme svedkami udržateľnejšieho rastu v nasledujúcom desaťročí, ak nie v nasledujúcich desaťročiach,“ povedal T. Müller.

„Máme v pláne toľko potenciálnych zákazníkov a sú takí šťastní, že môžu dostať radary protivzdušnej obrany takmer ako v supermarkete,“ dodal a poukázal na to, že výroba niektorých väčších produktov spoločnosti trvá zhruba mesiac. „Ostatní dodávatelia v oblasti obrany robia to isté, najmä v sektore munície, pretože dopyt veľmi rastie.“

Tržby aj ceny akcií rástli

Táto požiadavka zdvihla podiely v obranných skupinách. Akcie spoločnosti Hensoldt, ktorá bola kótovaná vo Frankfurte pred takmer tromi rokmi, vzrástli o takmer 90 percent od ruskej invázie na Ukrajinu.

Cena akcií Rheinmetall, najväčšieho nemeckého dodávateľa v oblasti obrany, vyskočila za posledný rok takmer o 140 percent. Rastúca geopolitická nestabilita, vrátane ukrajinskej vojny, tiež pomohla oživiť financie obranných skupín.

Spoločnosť Hensoldt, ktorá v roku 2021 zarobila na tržbách 1,47 miliardy eur, v decembri zvýšila svoj odhad celoročného rastu tržieb na rok 2022. Spoločnosť zarobila v roku 2021 v upravenom zisku pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou 261 miliónov eur.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa rozhovoril v najnovšom dokumente z dielne Netflix o deťoch, vojne a súčasnej situácii na Ukrajine.
Neprehliadnite

Friedman: Západný prístup k ruskej vojne na Ukrajine sa zmenil, optimizmus vyprchal