Po tom, čo za posledných pár rokov zarobili viac peňazí ako kedykoľvek predtým, niektorí z popredných svetových obchodníkov s energiou využívajú svoje zisky na expanziu do oblasti kovov a poľnohospodárstva, informuje agentúra Bloomberg.

Zisky z obchodovania s ropou a plynom im poskytli hotovosť na investovanie a možnosť diverzifikovať do iných komodít. Od minulého roka si Gunvor Group, Hartree Partners a Vitol Group najali obchodníkov s plodinami alebo kovmi. Aj keď to nie je prvýkrát, čo sa hlavní obchodníci s energiou obzerajú po takýchto trhoch, existuje niekoľko dôvodov, prečo ich záujem teraz stúpa.

Energetická kríza a ruská vojna na Ukrajine spôsobili nestálosť. Priniesli tiež fenomén, keď jedna komodita silnejšie ovplyvňuje druhú – napríklad vysoké ceny plynu obmedzujú produkciu kovov a zvyšujú náklady na hnojivá. Navyše, kovy ako meď a lítium sú kľúčové pre prechod za zelené energie. „Je to rozumná diverzifikácia,“ povedal Manish Marwaha, komoditný konzultant a bývalý riaditeľ stratégie v agro gigante COFCO International. „Marže a výnosy v poľnohospodárstve a pri obchodovaní s kovmi sa v posledných rokoch ukázali ako odolné.“

Ako využiť nestále ceny

Presun na iné komoditné trhy má zmysel aj pre niektorých veľkých obchodníkov s energiou, ktorí chcú získať späť stratené príjmy z ukončenia rozsiahleho ruského ropného biznisu, povedal M. Marwaha. Obchodovanie s energiou – ropou, plynom, uhlím alebo elektrinou – zostáva do značnej miery hlavným zameraním popredných nezávislých obchodníkov. V súčasnosti silnie aj tlak na obchodovanie s kovmi a derivátmi plodín – namiesto obchodovania s fyzickými dodávkami – s cieľom využiť nestále ceny.

Nedávnym prírastkom medzi zamestnancami spoločnosti Gunvor so sídlom v Ženeve je Ian Oxley, ktorý prešiel z Freepoint Commodities, keď sa gigant obchodujúci s energiou začal obzerať po obchodoch so základnými kovmi. Gunvor tiež priviedol Brada Jamesa a Jonathana Smitha zo Citigroup, aby obchodovali s poľnohospodárskymi derivátmi.

Spoločnosť Hartree, ktorá investovala do rýchlo rastúceho biznisu s kovmi, si od minulého roka najala Dmitrija Filatova, Mareka Wrighta a Richarda Leeho na obchodovanie s poľnohospodárskymi derivátmi. A špičkový nezávislý obchodník s ropou Vitol minulý rok vymenoval Carla Desjardinsa do čela poľnohospodárskej jednotky, ktorá obchoduje zo svojich centier v Ženeve a Houstone. Gunvor a Hartree to odmietli komentovať.

Podobné protistrany

Aj pri nedávnych expanziách zostáva prítomnosť obchodníkov s energiou v iných komoditách malá v porovnaní s dominantnými hráčmi, ako je Cargill v oblasti plodín, alebo Trafigura Group v oblasti kovov.

Podľa partnera spoločnosti McKinsey & Co. Rolanda Rechtsteinera však malé pozície môžu poskytnúť prehľad o medzikomoditných obchodoch – napríklad keď energetické a potravinárske sektory súťažia o plodiny na rozširujúcom sa trhu s biopalivami.

„V podstate máte do činenia s podobnými protistranami,“ povedal. „Volatilita je kľúčovou hnacou silou ziskovosti v tomto sektore - hlavným trendom je energetická transformácia, ktorá ovplyvňuje všetky triedy aktív.“

Ďalšie dôležité správy

KK32 Štrasburg - Na snímke poslanci Európskeho parlamentu (EP) počas ceremoniálu k 70. výročiu vzniku Európskeho parlamentu 22. novembra 2022 v Štrasburgu. FOTO TASR/AP
Members of the European Parliament attend a ceremony marking the 70th anniversary of the European Parliament, Tuesday, Nov. 22, 2022 in Strasbourg, eastern France. (AP Photo/Jean-Francois Badias)
Neprehliadnite

EÚ musí zostať svetovým lídrom v oblasti technológií čistej energie, tvrdia europoslanci