Colné spory medzi Spojenými štátmi a Kanadou zasahujú amerických výrobcov liehovín, pre ktorých je Ottawa významný exportný trh. Okrem predtým avizovaného sťahovania alkoholu z distribučnej siete v provincii Ontario a ďalších regiónov, sa ich dotkli aj odvetné 25-percentné clá na dovoz piva, vína a liehovín z USA.

Vlády jednotlivých provincií Ottawy aktívne podporujú domácu produkciu a médiá hovoria o dramatickom poklese predaja amerických značiek na kanadskom trhu, ktorý bol doteraz ich najväčším exportným trhom. Vlani vyviezli na sever alkoholické nápoje za 700 miliónov amerických dolárov, do zvyšku sveta putoval alkohol USA za 3,4 miliardy dolárov. Kanada tvorí vyše šestinu zahraničného odbytu amerického alkoholu.

Kanadské provincie na čele s Ontariom tiež na začiatku marca začali sťahovať americký alkohol z predaja. Lawson Whiting, šéf spoločnosti Brown-Forman, ktorá vyrába whisky Jack Daniel's, tento krok označil za horší ako clá.

Napriek tomu sa menší výrobcovia obávajú, že ďalšia eskalácia obchodných sporov povedie k trvalej strate prístupu na kľúčové zahraničné trhy. Niektorí dokonca zvažujú úplné ukončenie vývozu do Kanady.

Ottawa je tiež dlhodobo najväčším exportným trhom pre odrodu Pinot Noir z vinohradov v americkom štáte Oregon. Teraz tento trh zmizol. Naopak kanadskí výrobcovia alkoholu z vývoja ťažia.

Riaditeľ lobistickej skupiny Americká rada pre liehoviny Chris Swonger dúfa, že spor s Kanadou sa vyrieši budúcu stredu, keď Trump predstaví takzvané recipročné clá.

Premiér Kanady Mark Carney povedal, že Ottawa bude bojovať proti americkým clám odvetnými opatreniami. Spojené štáty podľa neho už nie sú spoľahlivým partnerom. Kanada by napríklad mohla uvaliť spotrebnú daň na vývoz ropy, potaše (uhličitanu draselného) a ďalších komodít.

Ďalšie dôležité správy

Mark Carney,Canada,Kanada
Neprehliadnite

Kanada chce zrušiť bariéry vo vnútornom obchode, môže kompenzovať Trumpove clá