Washington už zaviedol clá na európsku oceľ a hliník, na ktoré EÚ v júni 2018 odpovedala clami vo výške 25 percent na tovary z USA v hodnote 2,8 miliardy amerických dolárov. Okrem toho pokračuje spor týkajúci sa Airbusu a Boeingu. Experti tvrdia, že eskalovanie obchodného napätia s EÚ by malo na ekonomiku USA oveľa väčší negatívny vplyv než aktuálna colná vojna s Čínou.
"Obchod medzi EÚ a USA je najdôležitejší. Je to ďaleko najväčšia bilaterálna obchodná výmena na svete," uviedol ekonóm banky Berenberg Florian Hense. "Ak započítame vývoz a dovoz tovarov a služieb, bilaterálny obchod medzi USA a EÚ v roku 2018 prevýšil obchod medzi USA a Čínou o viac než 70 percent."
Podľa údajov Úradu obchodného zástupcu USA vlani doviezli z EÚ tovary v celkovej hodnote 683,9 miliardy USD a z Číny v hodnote 557,9 miliardy USD. Hodnota vývozu USA do EÚ dosiahla 574,5 miliardy USD a do Číny len 179,2 miliardy USD. "V roku 2018 export USA do EÚ bol viac než trojnásobný v porovnaní s vývozom do Číny," uviedol Hense. Dodal, že preto EÚ môže v prípade eskalovania obchodného sporu tvrdo odpovedať.
Komisárka EÚ pre obchod Cecilia Malmströmová povedala, že Brusel nechce zavádzať clá, ale urobí to, ak to Washington urobí prvý. "Pravidlá medzinárodného obchodu, ktoré sme roky rozvíjali spoločne s americkými partnermi, sa nemôžu porušovať bez reakcie z našej strany," uviedla Malmströmová v júni 2018. Odvtedy vždy, keď USA pohrozili ďalšími clami, EÚ vypracovala zoznam tovarov, na ktoré v takom prípade takisto uvalí clá, a jasne dala Bielemu domu najavo, že prijme odvetné opatrenia.
Navyše, USA a EÚ si v tejto chvíli nemôžu dovoliť vzájomnú obchodnú vojnu. Už sa totiž v ekonomike začínajú prejavovať negatívne vplyvy obchodnej vojny medzi USA a Čínou, upozornil šéf think tanku ECIPE Fredrik Erixon. Dodal, že v prípade zvýšenia ciel v obchode medzi USA a EÚ na jeseň by bol ich negatívny vplyv v aktuálnej situácii, keď sa ekonomiky v oboch regiónoch spomaľujú, zrejme výrazný.
Profesor medzinárodnej politickej ekonómie na Johns Hopkins University Erik Jones upozornil, že potenciálna obchodná vojna medzi USA a EÚ by ohrozila spôsob podnikania veľkých nadnárodných koncernov.
"Väčšina obchodu medzi EÚ a USA sa realizuje skôr v rámci firiem než medzi firmami, takže ak zavediete clá medzi USA a Európu, spôsobíte zvýšenie cien pre zákazníkov a v oboch regiónoch skomplikujete spôsob, ako sa tovary kompletujú, rovnako ako v prípade sporu medzi USA a Čínou. Navyše však zničíte ziskovosť podnikateľských modelov veľkých nadnárodných firiem," uviedol Jones. "Keďže mnohé, ak nie väčšina, z týchto veľkých nadnárodných koncernov sú americké, viac to spomalí ekonomiku USA."
Obchodná vojna medzi USA a Európou by podľa Jonesa bola horšia než obchodná vojna medzi USA a Čínou, pretože by oslabila americké nadnárodné koncerny, obmedzila by veľkosť trhov, na ktoré majú firmy z USA prístup, v podstate by bola pre americké firmy stimulom predávať zahraničné aktíva, a tým by ešte viac podporila zahraničnú konkurenciu. "Inými slovami - zničila by všetky štrukturálne výhody, ktoré americké administratívy postupne budovali od skončenia druhej svetovej vojny."