Vážení čitatelia,
tento týždeň začnem trochu netradične – chcem Vás poprosiť, ak ste ešte nehlasovali za Manažéra roka, aby ste tak urobili. Veľmi nám záleží na tom, aby Manažér roka, ktorého ocení o necelé dva týždne TREND, bol naozaj najlepší spomedzi nominovaných podľa názoru čo najväčšieho počtu čitateľov. V redakcii s veľkým napätím sledujeme priebeh hlasovania a musím povedať, že je mimoriadne tesné. Rozhodnúť môže každý hlas a uzávierka je už o pár dní.
Téma týždňa je o úradoch a to zvykne byť nudná záležitosť. Pokým sa nerozmení na drobné. V rámci rebríčkov konkurencieschopnosti je to práve byrokracia, ktorá Slovensko sťahuje smerom nadol. V čase digitálnej doby Slováci aj naďalej musia osobne navštevovať desiatky úradov, aby si vybavili základne dokumenty pre podnikanie či dávku. Reforma ESO z dielne ministra vnútra Roberta Kaliňáka mala byť pýchou tejto vlády. Veľké plány o znížení počtu úradníkov, vybudovaní klientskych centier, úsporách v stovkách miliónov eur sa však scvrkli. Obrazom súčasného stavu je obchod, Keď Kaliňák ručí hlavou. Ide o budovu najväčšieho klientskeho centra v hlavnom meste a miliónový biznis stojí a padá na ústnej dohode ministra.
Stav slovenského súdnictva sa po milimetroch zlepšuje. V aktuálnom čísle prinášame rozhovor s americkým profesorom práva Jamesom E. Moliternom, ktorý už niekoľko rokov slovenské súdnictvo sleduje a prednáša aj našim sudcom. Postreh o miernom zlepšovaní je z jeho úst, no jeho je aj tvrdenie, že Slovensko zahadzuje príležitosť mať najlepších na významných postoch. Nielen v súdnictve.
Veľmi zaujímavé je aj zmapovanie situácie slovenských podnikov z pohľadu robotizácie. Záver našej analýzy je, že Roboty sa valia do slovenských fabrík, predaj priemyselných robotov totiž prudko rastie. Analytici však v tejto súvislosti upozorňujú aj na inú skutočnosť. Prechod k automatizácii na druhej strane môžu brzdiť nástroje investičnej pomoci slovenskej vlády, ktorá do zmlúv vkladá klauzuly o vytváraní množstva nových pracovných miest.
V tejto súvislosti si prečítajte reportáž nášho kolegu zo start-upovej a technologickej veľmoci Izraela. Tam sa podpora inovácií a moderných technológií stala nástrojom, ako budovať „,malú veľkú krajinu“. Uvažovanie je tam naozaj v mnohých smeroch iné ako na Slovensku. Izraelskí start-upisti si vojenčinu a imigrantov pochvaľujú.
Po nedeľných parlamentných voľbách v Poľsku sa stal Jaroslaw Kaczyński "predsedom štátu". Jeho strana Právo a spravodlivosť totiž ovládne všetky kľúčové mocenské pozície v krajine nášho severného suseda. Má už svojho nominanta v prezidentskom kresle, bude mať svoju premiérku, svoju vládu a väčšinu v parlamente. Marián Leško sa zamýšľa, aké riziká prináša takéto Priveľké víťazstvo pre jedného.
Tento týždeň máme aj veľmi zaujímavú prílohu TREND plus Malé a stredné podniky.
Sme radi, že nás čítate a bude nám cťou, keď TREND odporučíte alebo predplatíte aj vašim kolegom alebo známym. Predplatitelia TRENDU sú v našich očiach členmi privilegovaného klubu, výrazne šetria peniaze (namiesto 2,20 platia len 1,44 eur za číslo), majú k dispozícii úplný archív na webe a printové vydanie na stiahnutie už od stredy popoludnia - deň pred oficiálnym vydaním. Takisto majú TREND vždy so sebou v tablete alebo mobile prostredníctvom našich aplikácií pre iOS a Android.
Ďakujeme. Vaše podnety, tipy ale aj konštruktívnu kritiku pozorne čítam na [email protected].
S úctou
Oliver Brunovský
TREND 43/2015