Názor na Spojené štáty a svetový obchod udávajú nespokojné hlasy spojencov v Európe či Japonsku a umocňujú odporcovia, akým je Čína. Podľa The Financial Times znie nejak takto: Spojené štáty sú medzinárodným zločincom, ktorý je ochotný rozvrátiť svetovú ekonomiku rušivými dotáciami, podkopať Svetovú obchodnú organizáciu, využiť kontrolu vývozov na presadzovanie agresívnej zahraničnej politiky a zároveň svojim spoločnostiam poskytnúť rôzne výhody.
Podľa denníka ide o oprávnenú kritiku, no netreba zabúdať na významný protiargument. Hoci schopnosť vlády využívať obchod ako strategický nástroj nie je preukázaná, o príležitostnej potrebe surovej vojenskej sily k zaisteniu mieru potrebného pre obchod to neplatí. V rámci tejto stránky globalizácie sú Spojené štáty aj naďalej pilierom, na ktorom stoji mimoriadne veľká časť svetového obchodu.
Je kritika na mieste?
Pre čoraz konfliktnejšiu povahu politík ruského prezidenta Vladimira Putina sa EÚ snažila Ukrajinu stiahnuť pod svoje krídla jediným spôsobom, ktorý pozná – prostredníctvom ekonomickej integrácie. Dokonca aj po tom, čo Rusko v roku 2014 anektovalo Krym, spočívala politika „strategickej autonómie“ EÚ v uplatňovaní vplyvu pomocou obchodu, regulácie a hodnôt.
Od toho roka neboli Spojené štáty jedinou krajinou, ktorá ukrajinskej armáde poskytovala zbrane, no nepochybne v tejto otázke zohrávali vedúcu úlohu. Bez tejto podpory by Kyjev možno už dávno niesol názov Putingrad, Európskou úniou by zmietala kríza a na východnej hranici bloku by došlo k trvalému zablokovaniu jeho milovaného jednotného trhu.
Navyše by došlo k posmeleniu Číny, ktorá by si vo otázke anektovania Taiwanu začala viac veriť. Takýto vývoj by mal na obchod v najrýchlejšie rastúcom regióne sveta a svetový trh s polovodičmi katastrofálne následky.
Dokonca aj v pokojnejších geopolitických časoch je ľahké v rámci obchodu prehliadnuť prospešnosť amerického vojenského sektora. Od konca studenej vojny v určitých aspektoch konfliktu a obchodovania vzrástol v súvislosti so svetovým obchodom počet bezpečnostných hrozieb najmä vďaka expanzívnym politikám autokracií, akou je Rusko.
Pokusy Spojených štátov o pretvorenie obchodu na zbraň sa stali predmetom kritiky oprávnene. To isté podľa The Financial Times však v prípade tejto krajiny nemožno tvrdiť o skutočnom použití zbraní s cieľom zaistiť podmienky pre obchod v Európe.