Obchodovanie s falšovaným tovarom môže mať fatálne dôsledky pre malé a stredné podniky v celej Európe. Vyplýva to zo štúdie, ktorú urobila Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) spolu s Úradom Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO), informovala hovorkyňa Úradu priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR Jana Záchenská.
Strata povesti či imidžu
Tieto podniky utrpeli podľa ÚPV v dôsledku falšovania najmä stratou obratu, povesti a imidžu, a zároveň stratili konkurenčnú výhodu. Tvoria pritom 99 percent všetkých podnikov v rámci Európskej únie. „Ako najzávažnejšie sa uvedené riziko ukázalo pre nezávislé malé a stredné podniky, ktorých práva podliehajúce patentovej ochrane boli nezákonnými zásahmi narúšané,“ potvrdila Záchenská.
Malé a stredné podniky zároveň tvoria dve tretiny všetkých pracovných miest. „Práve preto bol vytvorený fond na ich podporu, v ktorom je umiestnených viac ako 60 miliónov eur,“ uviedla Záchenská. Ako ďalej priblížila, firmám pomôžu s preplatením nákladov a registráciu práv duševného vlastníctva.
Ekonomická hrozba a bezpečnostné riziko
Zo štúdie vyplynulo, že 85 percent zadržaných falzifikátov, ktoré boli zakúpené on-line, pochádzalo z Číny. Rovnakého pôvodcu má aj 51 percent celosvetovo zadržaných napodobenín zakúpených v ostatných prípadoch. Najčastejšie sú falšované elektrické stroje a elektroniky (30 percent), odevy (18 percent), parfuméria a kozmetika (10 percent) a hračky či hry (10 percent). „Práve tieto skupiny tovarov predstavujú pre koncového užívateľa nielen ekonomickú hrozbu, ale predovšetkým zdravotné a bezpečnostné riziko,“ uviedla Záchenská.
Úrad EÚ pre duševné vlastníctvo ponúka podnikom bezplatný portál IP Enforcement zameraný na domáhanie sa ochrany práv duševného vlastníctva v prípade, ak došlo k ich porušeniu.