Čínske obchody s lotériovými tiketmi a stieracími žrebmi od základov menia výklady, aby prilákali miestnych mladých ľudí, ktorí zápasia s následkami spomalenia ekonomiky.
„Sny by sme mali mať stále. Ktovie, možno sa jedného dňa splnia?“ zdôrazňuje jeden zo sloganov vo výklade obchodu v meste Čchung-čching na juhozápade Číny. S moderným vonkajším sedením pripomínajúcim trendy kaviareň je podľa majiteľa viac než len predajňou lotériových tiketov a žrebov.
Lotto Coffee v Kunmingu zas zákazníkom ponúka „šálku kávy s trochou šťastia“, čo znamená, že k horúcemu nápoju dostanú zdarma stierací žreb. Ich predaj v roku 2023 dosiahol najvyššiu úroveň od roka 2008, informuje Bloomberg.
Snaha obchodníkov prilákať mladšie ročníky sa krajine, zdá sa, vyplatila. Predaj štátom schválených lotériových hier v roku 2023 vygeneroval podľa údajov čínskeho ministerstva financií rekordných 580 miliárd jüanov. Vyše štvrtina kupujúcich bola vo veku od 18 do 34 rokov.
Šanca na lepší život
Úroveň nezamestnanosti medzi mladými dosiahla v Číne v júni 2023 nové maximá. Absolventi vstupujú na trh práce v období, keď je ekonomický rast pomalší než za čias ich rodičov. Pri hľadaní práce tak musia bojovať s obrovskou konkurenciou.
„Je ťažké dnes zarobiť peniaze bez ohľadu na to, čo robíte,“ povedal 18-ročný študent Wu Ce-chao. Podľa svojich slov začal na lotériové hry denne míňať 30 jüanov (necelé štyri eurá) po tom, ako v jednej z nich vyhral 100 jüanov (necelých 13 eur). „Naozaj si myslím, že je pravdepodobnejšie, že zbohatnete týmto spôsobom než prácou,“ dodal.
Aj mladá streamerka Kuo Tchung si pravidelne kupuje stieracie žreby. Vláda svojimi krokmi v posledných rokoch sťažuje podnikanie v jej odvetví, kde už aj bez toho bolo náročné preraziť a zarobiť „slušné peniaze“. „Pôsobí v ňom veľa pekných dievčat,“ dodala mladá žena. Kuo sa svoj osud snaží, rovnako ako mnohí rovesníci, zmeniť pomocou stieracích žrebov. Podľa nej je to niečo, čo si môžu mladí dovoliť a zároveň majú šancu okamžite zbohatnúť
Vláda zatiaľ mlčí
Celková miera nezamestnanosti sa začiatkom tohto roka opäť zvýšila. Táto nepriaznivá situácia môže ohroziť sociálnu stabilitu krajiny. Boli to práve mladí ľudia, kto v roku 2022 stál na čele celonárodných protestov proti covidovým opatreniam a kto v zriedkavých prípadoch volal po zvrhnutí čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga.
Miestna vláda možno práve z tohto dôvodu toleruje rozmach lotériového biznisu. Vládnuca Komunistická strana sa svojim odporom k hazardným hrám netají, keďže väčšinu ich foriem v roku 1949, keď sa dostala k moci, zakázala. Opäť ich povolila v 80. rokoch 20. storočia s tým, že vygenerované zisky prisľúbila použiť na zlepšenie sociálnej starostlivosti.