Európska centrálna banka minulý týždeň znížila depozitnú sadzbu o 0,25 percentuálneho bodu na 2,5 percenta. Obavy z možných amerických ciel na dovoz z EÚ prekonali obavy z pretrvávajúcej inflácie služieb, uviedol Inštitút stratégií a analýz (ISA).
Pripomenul, že ECB sleduje pri nastavovaní kľúčových úrokových sadzieb jadrovú infláciu, teda bez cien potravín a energií, s cieľom dostať ju k dvom percentám. Vo februári bola v eurozóne na úrovni 2,6 percenta.
„Dominantnou zložkou jadrovej inflácie je inflácia služieb, ktorá je stále vysoká. Podľa marcovej predikcie ECB však má postupne klesať. Odhad na rok 2025 je 2,2 percenta. Najväčšia korekcia predikcie nastala pri cenách energií, ktoré by mali po dvoch rokoch poklesu rásť tempom 1,5 percenta v roku 2025,“ priblížil ISA.
Kým v eurozóne bola vo februári inflácia služieb na úrovni 3,7 percenta, na Slovensku sa ceny zvýšili viac ako dvojnásobným tempom o 7,8 percenta. Podľa Národnej banky Slovenska rástli ceny služieb aj pre oneskorené zdraženie poistného či regulovaných a administratívnych cien. Bez cien poistenia, dopravy, ubytovania a zájazdov by sa inflácia služieb na Slovensku blížila k dvom percentám.
„V eurozóne je inflácia v službách naďalej nad dlhodobým priemerom a vyššie, ako bola pred pandémiou. Hlavným dôvodom je podľa Európskej komisie kombinácia dvoch veľkých šokov - zmeny v spotrebiteľských návykoch počas pandémie (prechod od spotreby tovarov na spotrebu služieb) a nárast cien energií, ktorý zvýšil náklady a mzdy,“ vysvetlil ISA. Služby reagujú na šoky oneskorene a časové rozpätie, v ktorom krajiny dosiahli vrchol v cenách služieb, je spomedzi všetkých kategórií najväčšie.
Ďalšie dôležité správy
