Veľká Británia, Francúzsko a Spojené štáty dodali ukrajinským ozbrojeným silám rakety dlhšieho doletu, aby pomohli v boji proti ruskej invázii. Ale ukrajinské ozbrojené sily by radšej systémy Taurus nemeckej výroby. Nemecký kancelár Olaf Scholz to odmieta a tvrdí, že jednotky jeho krajiny by museli byť vyslané na Ukrajinu, aby naprogramovali rakety, čo by Nemcov priamo vtiahlo do konfliktu s Ruskom. Informuje o tom Financial Times.
Berlín je takisto znepokojený eskaláciou konfliktu; obáva sa totiž situácie, ak by Kyjev zaútočil na ciele v Rusku alebo na most spájajúci Rusko s ukrajinským polostrovom Krym. Prečo sú teda rakety Taurus také žiadané? Sú odpaľované bojovými lietadlami a majú približne rovnakú dĺžku a hmotnosť ako Storm Shadow (vo Francúzsku SCALP-EG), ktorú vyrába nadnárodný koncern MBDA.
To, čo skutočne odlišuje nemecké strely s plochou dráhou letu od iných, je systém inteligentnej hlavice Mephisto. Na rozdiel od tradičných hlavíc, ktoré vybuchnú v stanovenom čase, Mephisto dokáže preniknúť niekoľkými vrstvami materiálu a jej zapaľovač, ktorý v pravej chvíli aktivuje hlavicu, môže byť naprogramovaný tak, aby vybuchol na optimálnom mieste, čím sa zabezpečí totálne poškodenie konštrukcií, ako sú mosty a bunkre.
Vo výzve, ktorú nedávno zverejnil Kremeľ, nemeckí dôstojníci diskutovali o Kerčskom moste ako o potenciálnom cieli, pričom jeden poznamenal, že na rozdiel od rakiet Storm Shadow by Taurusy boli schopné „preniknúť“ hlbšie. Mohli by zasiahnuť ciele vzdialené až o 250 kilometrov ďalej ako britskí a francúzski konkurenti, povedal doktorand v oblasti raketových technológií na univerzite v Osle Fabian Hoffmann.
Odborník na obranu z think-tanku Nemecká spoločnosť pre zahraničnú politiku Christian Mölling však uviedol, že diskusia v Nemecku sa sústredila menej na „vojenský vplyv“ strely a viac na možnú reakciu Ruska na to, že Berlín pošle Ukrajine také silné zbrane.