Budúci americký prezident Barack Obama sa oficiálne ujme funkcie 20. januára, ale už začal konzultácie o stimulačnom programe za 775 miliárd dolárov.
Jeho súčasťou sú výdavky vlády na obnovu infraštruktúry aj daňové úľavy za 310 miliárd dolárov pre podniky a strednú triedu. Tie majú zabezpečiť podporu aj od republikánov, ktorí daňové úľavy uprednostňujú pred zvyšovaním vládnych výdavkov.
B. Obama začal tento týždeň o podrobnostiach plánu rokovať s republikánmi i demokratmi v Senáte a v Snemovni reprezentantov. Predstavil zámer zvýšiť spotrebu tým, že z povinnosti platiť dane uberie jednotlivcom 500 dolárov a párom dvojnásobok. Odborníci pritom tvrdia, že potrebných bude celkovo až 1,3 bilióna dolárov.
B. Obama sa rozprával s dvadsiatimi ekonómami a všetci okrem jedného boli presvedčení, že by to malo byť od 800 miliónov do 1,2 až 1,3 miliardy dolárov, povedal podľa agentúry Bloomberg vedúci predstaviteľ väčšiny v Senáte Herry Reid.
|
Barack Obama |
Podľa agentúry Reuters B. Obama zvažuje, že do plánu zahrnie aj „masívne“ rozšírenie federálneho zdravotného poistenia a podpory v nezamestnanosti. Plán by mal byť hotový začiatkom februára.
Z tábora republikánov sa ozývajú pochybnosti o tom, čo sa má do balíka dostať. Navrhujú napríklad, aby sa prostriedky jednotlivým štátom Únie požičiavali, nie rozdávali. Podľa vedúceho predstaviteľa republikánov v Senáte Mitcha McConnella, ktorého cituje Reuters, by však B. Obama mohol napokon získať podporu, ak dá republikánom šancu plán aktívne formovať.
Demokrati získali po novembrových voľbách oproti minulým voľbám výraznejšiu väčšinu v oboch komorách parlamentu. Napriek tomu môžu republikáni so 41 kreslami v stočlennom Senáte spôsobiť procedurálne prekážky pri prijímaní zákonov, na ktorých presadení majú demokrati záujem.
Ide najmä o predpisy, ktoré už v minulosti neprešli a budú v tomto volebnom období pravdepodobne opäť na pretrase. Napríklad privilégium vlády vyjednávať o cenách liekov, ktoré sú preplácané prostredníctvom programu zdravotného poistenia Medicare, snaha zintenzívniť pohraničnú bezpečnosť či pomoc niektorým imigrantom pri získavaní amerického občianstva.
Foto - SITA/AP