Bývalý americký prezident Barack Obama označil za neobhajiteľnú mieru pozornosti, ktorej sa celosvetovo dostalo tragédiu turistickej ponorky Titan v porovnaní so stovkami nezvestných z potopenej lode s migrantmi.
O štvrtkovom prejave, ktorý Obama predniesol na konferencii v Grécku, informovala agentúra Anadolu. Obama v ňom okrem iného vyzval na zamyslenie sa nad podmienkami, ktoré vedú zúfalých ľudí k ceste do Európy, a povedal, že nie je možné ich aj naďalej ignorovať.
Obe tragédie sa odohrali v rozpätí iba niekoľkých dní. Preplnená loď s migrantmi sa potopila 14. júna počas plavby z Líbye do Talianska v Jónskom mori. Podľa odhadov bolo na palube 700 migrantov. Ponorka s päťčlennou posádkou, ktorej úmrtie vo štvrtok niekoľko hodín po Obamovom prejave potvrdila americká pobrežná stráž, bola nezvestná od nedele 18. júna.
„O potenciálnej tragédii s ponorkou informujú médiá po celom svete takmer minútu po minúte. Je to pochopiteľné, lebo všetci chceme a modlíme sa, aby sa tých ľudí podarilo zachrániť. Ale že sa (ponorke) dostáva oveľa väčšej pozornosti oproti 700 ľuďom z potopenej lode, je neobhajiteľné, "uviedol bývalý americký prezident na konferencii Nadácie Stavrosa Niarchosa v Aténach.
Zachrániť sa po potopení lode s migrantmi podarilo iba 104 pasažierov. Oficiálna bilancia tragédie v Jónskom mori hovorí o 82 mŕtvych. Nezvestné sú stovky ďalších. Vyše 350 ľudí na palube bolo podľa pakistanského ministerstva vnútra z Pakistanu. Medzi tými, ktorí prežili, je z tejto juhoázijskej krajiny 12 osôb. Ďalší zachránení ľudia sú Egypťania, Sýrčania, Afganci a Palestínčania.
Niektorí z pozostalých opísali otrasné podmienky na lodi pred stroskotaním. Väčšina cestujúcich nemala prístup k vode a potravinám a bola zatvorená v podpalubí. Tí, ktorí nemali prostriedky na podplatenie prevádzačov, nemali šancu sa dostať na hornú palubu, posádka im v tom bránila bitím, uviedla agentúra AP.
Deväť egyptských občanov, ktorých úrady podozrievajú, že spôsobili jedno z najhorších námorných nešťastí v Stredozemnom mori, predstúpilo pred súd v meste Kalamata v utorok. Čelí obvineniu zo členstva v pašeráckej skupine, zabitia a zavinenia stroskotania lode. Všetci pred súdom popreli, že by sa akokoľvek previnili, uviedla agentúra Reuters.
Grécka pobrežná stráž čelí kritike, že sa nepokúsila migrantov zachrániť pred potopením ich plavidla. Stráž naopak argumentuje tým, že migranti pomoc odmietli a trvali na pokračovaní v plavbe do Talianska.