Amerika chce skoncovať s obrovskými dovozmi z Číny a iných krajín, do ktorých takmer nič nedováža. Prezident Barack Obama preto plánuje na summite krajín priemyselne najrozvinutejších štátov sveta G20 presadiť zmenu svetového ekonomického systému, tak aby bol rast vyváženejší. Informovala o tom agentúra Reuters.
„Nemôžeme sa vrátiť do obdobia, keď Číňania, Nemci alebo iné národy predávali všetko nám, my sme zvyšovali svoje dlhy na kreditných kartách a hypotékach, ale nič sme im nepredávali,“ povedal Obama v rozhovore pre CNN. V dôsledku toho Čína mala obrovské prebytky zo zahraničného obchodu, zatiaľ čo v USA rástol deficit.
Amerika chce preto zmeniť svetovú ekonomiku tak, aby bola viac vyvážená. Čína by podľa amerického návrhu nemala byť závislá len na vývoze, ale má podporiť aj spotrebu domáceho obyvateľstva. USA by mali viac šetriť a znižovať svoj rozpočtový a obchodný deficit. Európske krajiny by zase mali urobiť štrukturálne zmeny napríklad v zákonníku práce, aby sa stali atraktívnejšie pre investície.
„Návrh by mal byť prísľubom zo strany lídrov G20 k individuálnemu a kolektívnemu uskutočňovaniu viacerých krokov, ktoré budú viesť k výraznejšiemu a lepšie vyváženému rastu,“ píše sa v liste, ktorý americká administratíva zaslala svojim partnerom pred rokovaním G20. Aby USA odvrátili nechuť Číny k navrhovaným zmenám, chcú zároveň presadiť väčšie právomoci pre rozvojové krajiny v Medzinárodnom menovom fonde (MMF).
Zmeny v globálnej ekonomike podporuje aj MMF. „Potrebujeme vyvážiť rast a zvýšiť spotrebu v rozvíjajúcich sa krajinách, aby sme dosiahli rast v krátkom horizonte,“ povedal pre Financial Times šéf MMF Dominique Strauss-Kahn.
Podľa ekonómov, môžu nové návrhy naraziť najmä na čínsku neochotu. Odpor Číny môže prehĺbiť aj nedávne uvalenie ciel Američanmi na čínske pneumatiky. Európska únia by zase rada na summite diskutovala najmä o obmedzení bonusov pre bankárov. Únia ich plánuje zaviesť aj v prípade, že Amerika sa postaví proti.
Foto na titulke – Flickr.com