Administratíva amerického prezidenta Baracka Obamu odmietla povoliť výstavbu obrieho ropovodu Keystone XL, ktorý mal privádzať ropu zo západnej Kanady do Texasu. Oznámilo to dnes tamojšie ministerstvo zahraničia. Ropovod chcela za zhruba sedem miliárd dolárov vybudovať kanadská spoločnosť TransCanada.
Ministerstvo uviedlo, že prezidentovi odporučilo, aby súhlas k výstavbe ropovodu neudelil. Obama odporúčania prijal. Podľa ministerstva nie je stavba ropovodu v národnom záujme, v samotnom rozhodnutí však hralo úlohu aj to, že úrad vraj nemal dosť času na posúdenie projektu.
O výstavbu ropovodu sa v Spojených štátoch vedú dlhé spory, kritici tvrdia, že dôvody na jeho odmietnutie sú čisto politické, hoci oficiálne zdôvodnenie je iné. Odmietnutie výstavby ropovodu síce nebolo prekvapivé, akcie kanadského podniku na správu reagovali prepadom skoro o päť percent.
Dĺžka ropovodu, ktorý mal viesť cez územie štátu Nebraska, predstavovala 2 735 kilometrov. Časť zariadenia mala viesť cez ekologicky citlivú oblasť Sandhills, z ktorej čerpá vodu osem amerických štátov. To bol aj jeden z hlavných dôvodov, kvôli ktorému vláda vlani na jeseň oznámila, že rozhodnutie o výstavbe ropovodu urobí až v roku 2013. To by znamenalo po prezidentských voľbách.
Avšak zákonodarcom, ktorí projekt podporujú, sa na konci minulého roka podarilo do zákona o znížení daní vložiť dodatok, v ktorom sa uvádza, že sa má o ropovode rozhodnúť najneskôr tento rok vo februári.
Administratíva sa kvôli ropovodu ocitla uprostred sporu medzi dvomi nezmieriteľnými tábormi: jedným sú zástupcovia ekologických organizácií, ktorí ropovod nechcú, druhým potom odborári, ktorí naopak tvrdia, že ropovod bude znamenať aj nové pracovné miesta. Mimo tento spor ešte stojí zásadná otázka ohľadom dovozu ropy do USA. Kanada je blízkym spojencom USA a spoľahlivým dodávateľom, čo nemožno tvrdiť o všetkých krajinách Blízkeho východu, z ktorých USA tiež dovážajú značné objemy ropy.
Obamova administratíva už skôr uviedla, že potrebuje viac času, aby mohla pre výstavbu ropovodu posúdiť alternatívne trasy. Zariadenie má viesť zo západnej Kanady do Texasu a TransCanada je ochotná viesť ropovod inakadiaľ, než pôvodne plánovala. Úrady potvrdili, že kanadský podnik má možnosť sa o výstavbu ropovodu uchádzať neskôr znovu.
Foto na titulke - SITA / AP