Debata o široko kritizovanom návrhu, ktorým chce Európska komisia predísť výraznému zdraženiu veľkoobchodných cien plynu, čaká vo štvrtok ministrov energetiky krajín Európskej únie.

Zabrániť extrémnemu zdražovaniu

Zástupcovia vlád by na mimoriadnom zasadnutí zvolanom pre energetickú krízu českým predsedníctvom mohli schváliť ďalší balíček núdzových opatrení. Niektoré štáty však už skôr pohrozili jeho blokádou, pokiaľ nebude na stole funkčný návrh cenového stropu na plyn.

Únijná exekutíva v utorok navrhla mechanizmus, ktorý má od januára zabrániť extrémnemu zdražovaniu na kľúčovom virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF).

Zakázaný by mal byť na tomto najdôležitejšom európskom trhu predaj všetkých termínových kontraktov na nasledujúci mesiac, ak bude ich cena najmenej dva týždne prevyšovať 275 eur za megawatthodinu. Zároveň musí byť počas desiatich dní najmenej o 58 eur vyššia ako priemerná svetová cena skvapalneného zemného plynu LNG.

Núdzové kroky

Vládni politici Francúzska, Španielska, Talianska, Poľska či Grécka kritizovali strop ako príliš vysoký a chceli by docieliť jeho zníženie. Argumentujú okrem iného tým, že parametre nastavené komisiou by neviedli k jeho aktivácii ani v čase rekordných cien tento rok v auguste.

Nemecko či Holandsko zase zavedenie maximálnych cien odmietajú úplne a tvrdia, že by mohli zvýšiť spotrebu a ohroziť dostatok zásob.

Zatiaľ čo v tomto kľúčovom bode sa vo štvrtok zhoda ministrov neočakáva, schváliť by mohli už skôr predrokované ďalšie núdzové kroky. Sú medzi nimi spoločné nákupy plynu do zásobníkov alebo solidárne poskytovanie plynu susedným krajinám, ktoré sa ocitnú v krízovej situácii.

Ďalšie dôležité správy

Extinguished,Candle,And,Power,Lines,On,Background.,Energy,Outage,And
Neprehliadnite

Nemci sa pripravujú na výpadky prúdu. Hromadia hotovosť, aby udržali ekonomiku v chode