Generálny prokurátor Maroš Žilinka vníma neuznášaniaschopnosť Zahraničného výboru Národnej rady ako prejav neúcty ku Generálnej prokuratúre (GP). Hovorí o nebezpečnom trende „kopnúť si do GP". Trvá na tom, že pri ceste do Ruska neporušil žiadne predpisy, ani sankčné. Podotkol, že aj počas stretnutia so svojim ruským náprotivkom Igorom Krasnovom zdôrazňoval potrebu dodržiavania zákonnosti. Verí, že z histórie sa vedia všetci poučiť.

Vyzval na objektívny prístup bez pokrytectva

„Nevidím dôvod, prečo by som sa ja mal stavať ústretovo voči tým, ktorí pohŕdajú generálnou prokuratúrou," podotkol Žilinka po konštatovaní neuznášaniaschopnosti výboru. Pre médiá opakovane zdôraznil, že pri návšteve Ruska neporušil žiadne predpisy. Vyzval na objektívny prístup bez pokrytectva, prekrúcania faktov či zamlčania skutočností. Pripomenul, že okrem neho sa na oslavách v Ruskej federácii zúčastnili aj šéf slovinskej či belgickej prokuratúry a ďalší zástupcovia európskych prokuratúr.

Žilinka v Rusku prízvukoval zákonnosť

Zdôraznil, že tam neuzatváral žiadnu zmluvu, ale plán spolupráce generálnych prokuratúr so svojim rezortným kolegom.

„Na každom jednom stretnutí s generálnym prokurátorom som prízvukoval zákonnosť, dohľad nad zákonnosťou a ochranu základných práv a slobôd. To sa napokon pretavilo aj do jedného z bodov tých okrúhlych stolov a stretnutí na vysokej úrovni," uviedol s tým, že i o tomto sa bude diskutovať na nasledujúcich odborných stretnutiach.

Poznamenal, že s Ruskou federáciou je potrebné spolupracovať napríklad v oblasti právnej pomoci, extradícii, vyhľadávania majetkov pochádzajúcich z trestnej činnosti, envirokriminality, terorizmu či kybernetických hrozieb.

Súvislosť medzi jeho cestou a obrannou dohodou s USA odmieta

Odmieta, že by jeho cesta mala niečo spoločné s obrannou dohodou medzi SR a USA. Poukázal na to, že pozvanie na oslavy dostal dávno predtým, ako prišiel do medzirezortného pripomienkového konania návrh dohody. Deklaroval, že po obdržaní pozvánky konzultovali kroky so zastupiteľským úradom.

„Považujem za absurdné až zlomyseľné, aby sa uplatnenie pripomienok k tejto dohode medzi vládou SR a vládou USA akýmkoľvek spôsobom spájalo s našou návštevou na týchto oslavách. Jedinýkrát nebola spomenutá," dodal.

Koalícia hovorí o neúcte Žilinku voči výboru

Koaliční poslanci a členovi Zahraničného výboru Národnej rady kritizovali generálneho prokurátora za to, že neostal na rokovaní výboru a neodpovedal na otázky napriek tomu, že nebol uznášaniaschopný. Chceli od neho počuť vysvetlenie jeho cesty do Ruska a stretnutia s jeho tamojším náprotivkom Igorom Krasnovom, ktorý je na sankčnom zozname.

Andrej Stančík (OĽaNO) po výbore kritizoval neochotu šéfa prokuratúry odpovedať na otázky poslancov. Napriek neuznášaniaschopnosti podľa neho mohol Žilinka ostať a diskutovať. Označil to za neúctu voči poslancom i verejnosti. „Som presvedčený, že táto návšteva Ruska bola proti zahraničnopolitickým a bezpečnostno-politickým záujmom našej krajiny," uviedol.

Tomáš Valášek (nezaradený) rovnako hovorí o porušovaní záujmov SR, poukázal i na situáciu na ukrajinsko-ruskej hranici. Poznamenal, že zákon generálnemu prokurátorovi umožňuje vykonávať medzinárodné aktivity, no v rozsahu konzistentnom s postojmi SR. Avizoval predloženie novely, ktorou chce legislatívu sprísniť, aby bolo jednoznačné, že prokurátori musia vo svojej medzinárodnej spolupráci konať v duchu a zmysle konzultácii s rezortom diplomacie a ďalších štátnych orgánov.

Opozícia to vidí inak

Žilinka aj opoziční členovia výboru hovoria o neúcte zo strany poslancov. Predseda výboru Marián Kéry (Smer) podotkol, že koalícia by výbor dokázala otvoriť aj bez opozície, keby na rokovanie prišli všetci jej členovia.

„Poslanci vládnej koalície si nevážia generálneho prokurátora, a preto neprišli na výbor a nemohli sme schôdzu otvoriť," vyhlásil Kéry a ospravedlnil sa Žilinkovi. Podotkol, že prítomných bolo v pondelok na výbore sedem poslancov z pätnástich a keby všetci z koalície prišli, schôdzu by sa im podarilo otvoriť aj bez opozície. Myslí si, že koalícia hľadá všetky možnosti na to, aby zdiskreditovala Žilinku.

Podpredseda NR SR Juraj Blanár (Smer) hovorí v súvislosti s výborom o prejave hlbokej krízy v koalícii. „Ako inak môžeme vysvetliť, že vlastného zvoleného generálneho prokurátora si pozývajú na zahraničný výbor, kde ho chcú diskreditovať, pretože im nezapadá do ich vlastného rámca politiky, ako zneužívať vládnu moc," poznamenal.

Spolupráca prokuratúr bude aj na programe ústavnoprávneho výboru

Pondelkové rokovanie výboru iniciovali koaliční poslanci. Zahraničný výbor však nebol uznášaniaschopný pre neúčasť viacerých poslancov. Chceli, aby na nej vysvetlil okolnosti svojej cesty do Moskvy. Žilinka počas návštevy Ruska 13. januára podpísal program vzájomnej spolupráce generálnych prokuratúr Slovenskej republiky a Ruskej federácie. O prehodnotenie či zrušenie plánovanej cesty do Ruska žiadali Žilinku pred odchodom viacerí politici aj europoslanci. Generálny prokurátor Maroš Žilinka má svoju cestu do Moskvy vysvetľovať aj na Ústavnoprávnom výbore Národnej rady. Výbor zvolali na utorok (1. februára). 

Ďalšie dôležité správy

generálny prokurátor SR Maroš Žilinka
Neprehliadnite

Žilinka bude poslancom vysvetľovať cestu do Moskvy, aj stretnutie s osobou zo sankčného zoznamu